Vývoj počasí v prvním čtvrtletí letošního roku umožnil některým otužilým příznivcům sportovního rybolovu věnovat se své zálibě už od lednových dnů. Pro většinu členů Českého rybářského svazu (ČRS) však začíná skutečná sezona až s příchodem opravdového jara – zejména pro příznivce lovu lososovitých ryb. Tradiční termín zahájení lovu na pstruhových revírech připadá už na 16. dubna.

Vysadili kapry, ale i dravé ryby

„O to, aby i v letošním roce bylo všech pět tisíc hektarů rybářských revírů ve správě Územního výboru ČRS pro Severní Moravu a Slezsko řádně zarybněno, se v loňském roce starali členové téměř všech devětapadesáti místních organizací svazu,“ sdělil Přemysl Jaroň, jednatel územního výboru ČRS.

V souladu se stanoveným zarybňovacím plánem byly podle jeho dalších slov do revírů vysazeny ryby v hodnotě čtyřiadvacet milionů korun – z toho větší část ročků a násad odchovaných v rybochovných zřízeních svazu, část ryb byla nakoupena od jiných producentů.

V uvedeném množství násad převažoval nejžádanější druh – kapr obecný. Vysazeno ho bylo celkem 339 512 kusů s průměrnou hmotností jeden kilogram.

„Kromě kapra obohatily mimopstruhové revíry tisíce kusů dravých ryb a také ryby původem říční – ostroretky, parmy a tloušti. Mimořádnou pozornost věnoval územní výbor zajištění, dovozu a odkrmení úhořího monté, jehož cena dosahuje přímo astronomických částek,“ uvedl dále Jaroň.

Pstruhové revíry mají problémy

Problematické je už několik let zarybňování pstruhových revírů hlavní rybou – pstruhem obecným. Nedostatečné průtoky, rozsáhlé úpravy toků v pramenných oblastech, zrychlování odtoků vody z horních toků, a především dříve nebývalé počty rybožravých ptáků a vyder v některých úsecích populace ryb zcela zdevastovaly.

„Těmto vlivům na obsádky ryb neumějí v současné době složky ČRS čelit, a tak se dříve hojný pstruh obecný a lipan podhorní z některých toků zcela vytrácejí,“ vysvětlil Přemysl Jaroň s tím, že díky obětavé práci rybářských hospodářů a snahám o zachování odpovídající populace těchto druhů ryb se situace v loňském roce nadále nezhoršovala.

Statistiky mluví jasně

Podle statistiky úlovků bylo loni uloveno celkem 24 700 kusů pstruha obecného, což je o šest tisíc kusů více než v roce 2006. Výlovek udicí u lipana podhorního je už několik let na hranici tří až čtyř tisíc kusů.

Celkem bylo z revírů Severní Moravy a Slezska v loňském roce vyloveno 381 tisíc kusů ryb o celkové hmotnosti 501 tisíc kilogramů, z toho z revírů pstruhových více než 21 tisíc kilogramů.

Pro letošek nachystali novinky

Pro letošek zavedl Územní výbor ČRS Ostrava do popisu revírů a pravidel rybolovu několik novinek k uspokojení skutečných sportovních rybářů – těch, kteří před plnou lednicí rybího masa dávají přednost úlovku trofejní ryby.

„Pro tyto členy se rozšířil počet úseků revírů s lovem pouze na umělou mušku, zavádějí se revíry s místenkovým lovem trofejních ryb a například také speciální revír pro lov dravců na přívlač,“ řekl ještě Jaroň a závěrem dodal, že ministerstvu zemědělství, jako příslušnému rybářskému orgánu, byla v těchto dnech předložena žádost o výjimku na lov čtyřiadvacet hodin v době letních prázdnin na několika revírech.

„Pokud výjimku obdržíme, budou zájemci o tento druh rybolovu včas informováni,“ uzavřel jednatel moravskoslezského výboru ČRS.

Foto: NA RYBÁCH. Fotograf a vášnivý rybář v jednom. Tak by se dal charakterizovat autor tohoto archivního snímku – Květoslav Kubala. Muž, který je v české reportážní fotografii pojmem, začal fotit už během 2. světové války. Byl u všech zlomů a zajímavých chvil v dějinách Ostravy i kraje, byl u toho, když do našeho regionu přijely zajímavé osobnosti, fotografoval státníky, obyčejné lidi, pohlaváry, ale právě i své oblíbené rybáře.