Na nápad požádat o navrácení originálu Petřkovické venuše, která je v současnosti uložena v Archeologickém ústavu Akademie věd České republiky v Brně, přišel ostravský primátor v době, kdy vymýšlel reprezentativní dárky, jež by mohl věnovat významným hostům při návštěvách krajského města.
„Někdy jsem se až styděl, jaké blbosti a mnohdy zbytečnosti návštěvám věnuji. Přemýšlel jsem proto nad dárkem, který by byl důstojný a symbolizoval by něco vzácného a zajímavého z Ostravy. Oslovil jsem proto specializovanou firmu, která sehnala kvalitní krevel a zhotovila kopii Petřkovické venuše,“ popsal Kajnar. Na ostravské radnici nyní leží asi čtyřicet kopií sošky, kterou v roce 1953 objevil archeolog Bohuslav Klíma na ostravském vrchu Landek. Cena jedné se pohybuje okolo čtyř tisíc korun.
Ředitel Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně Pavel Kouřil potvrdil, že se setkal s primátorem Kajnarem. „Mluvili jsme o Petřkovické venuši. Požádal jsem ho, aby zformuloval své představy písemně a dodal nám je s patřičným odůvodněním. Vše pak posoudí odborná komise,“ řekl Kouřil. Osobně si myslí, že by nebylo vhodné trhat celou sbírku a přesunout venuši do Ostravy.
„Jde o kulturní památku, která má svůj vlastní režim, musí být uchovávána za konkrétních podmínek a perfektně zabezpečena. Není možné ji také vystavovat na dlouhou dobu. Moravský paleolit je světová záležitost, sbírku sem jezdí studovat vědci z celého světa, nedovedu si představit, jak bychom to poté řešili,“ míní Kouřil.
Vedoucí střediska pro paleolit a paleoetnologii brněnského archeologického ústavu Jiří Svoboda, který se intenzivně zabývá Petřkovickou venuši, a v současnosti s kolegy dokončuje odbornou publikaci o této kulturní památce, doporučil ostravskému primátorovi, aby se také zašel podívat na místo nálezu této sošky a pomohl mu vrátit důstojnost.
„Místo nálezu na Landeku je zanedbané, zarostlé, tabule zničené. Zasloužilo by si také pozornost,“ podotkl Svoboda s tím, že mu není jasné, co přesně Kajnar žádá. „Petřkovická venuše je kulturní památka patřící státu. Pokud by ji město Ostrava chtělo získat do svého vlastnictví, mohlo by to být problematické a složité. O tom ani nerozhoduje náš ústav. Pokud by k tomu nakonec došlo, zřejmě by nastal šílený proces stěhování vzácných památek, protože by i ostatní obce mohly vznést podobná přání,“ podotkl Svoboda, který se však nebrání venuši vystavovat, eventuálně ji na únosnou dobu Ostravě zapůjčit. „Se zapůjčením problém není, je i naším zájmem tento klenot vystavovat, ukázat ho za podmínek, které ho nepoškodí, veřejnosti,“ tvrdí Svoboda.