O tom, zda bude ze stejného důvodu vyšetřována i starostka tohoto ostravského obvodu Liana Janáčková (Nezávislí), rozhodne Senát. Coby senátorku ji totiž chrání imunita. Mandátový a imunitní výbor Senátu ji ale vydat nechce.

Mluvčí okresního státního zastupitelství v Ostravě David Bartoš uvedl, že obžalobu Jezerského už má v rukou soudce. Mluvčí Okresního soudu v Ostravě Igor Krajdl to potvrdil a upřesnil, že zatím nebylo rozhodnuto o termínu hlavního líčení.

Potíže mají oba politici kvůli svým dva roky starým výrokům. Na zvukovém záznamu, který se na veřejnost dostal loni v létě a zachycuje veřejné jednání bytového odboru na mariánskohorské radnici, se snaží Janáčková s Jezerským reagovat na stížnosti místních obyvatel na sestěhování Romů do kolonie Bedřiška. Janáčková v něm například říká: „Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno.“ Dále účastníkům jednání vysvětluje, že v obvodu není jiné místo, kde Romy ubytovat. „Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je…“ Jiří Jezerský ji v diskusi podporuje a žádá občany: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ prohlašuje v nahrávce Jezerský.

Poté, co si nahrávku Liana Janáčková poslechla, přiznala, že některé části jejího projevu byly příliš emocionální. „Bohužel, ve vypjaté situaci jsem řekla něco, co jsem neměla říct a co ani nevystihovalo přesně to, co cítím a co si myslím. Nahromadily se tu problémy, snažíme se je řešit už šestnáct let a stále nikdo nezná na ně recept Ruply mi prostě nervy,“ uvedla tehdy Janáčková.

Také Jiří Jezerský se styděl za svá slova o střílení. „Na Bedřišce nejsou problémy s Romy. Stěžovat si přišli „bílí“ obyvatelé této kolonie, kteří tam při vzájemném soužití trpí. Snažili jsme se jim vysvětlit, proč do kolonie stěhujeme problematické Romy. Situace byla tehdy vypjatá, už jsem nevěděl, jak argumentovat. Použil jsem slova, která jsem použít neměl. Jsem jinak pacifista,“ tvrdil loni v létě.

Nyní se k celé záležitosti Jezerský nechce vyjadřovat. „Na cokoliv odpovím až v soudní síni,“ reagoval.

O tom, zda vydat Lianu Janáčkovou k vyšetřování, jednal včera mandátový a imunitní výbor Senátu. Jeho předseda Jiří Pospíšil (ODS) řekl, že výbor nedoporučil Senátu, aby Janáčkovou vydal. „Hlasování dopadlo sedm ku dvěma. Většina členů výboru celou záležitost považuje za zvláštní druh politického boje,“ konstatoval Pospíšil.

Liana Janáčková nechtěla rozhodnutí svých senátních kolegů komentovat. A jak vnímá fakt, že zatímco ji samotnou zřejmě před vyšetřováním ochrání senátorská imunita, jejího dlouholetého spolupracovníka z mariánskohorské radnice čeká soud? „S Jirkou jsme o této možnosti mluvili, nemá mi to za zlé. Oba víme, že k trestnému činu tady nedošlo. Budu dál bojovat i za něj,“ prohlásila senátorka.