Je to další hřebíček do rakve životnímu prostředí ve Slezské Ostravě. Tak se zastupitelé tohoto obvodu dívají na záměr, aby se v areálu bývalého Dolu Heřmanice vybudoval prostor, kde se bude skladovat a domíchávat palivo vyráběné z ropných lagun. „Kategoricky to odmítáme,“ říká starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř. Podle něj se v místě zvýší prašnost, bude to zapáchat a navíc přibude i hluk, protože se zvýší doprava produktů po železnici.

Veřejné projednávání tohoto záměru je naplánováno na 6. května v hotelu Atom. „Dopis s těmito informacemi vylepíme na všechny obchody a poštu. Chceme, aby tam lidé přišli a vyjádřili svůj nesouhlas,“ oznámil starosta.

Podle náměstka ostravského primátora pro životní prostředí Dalibora Madeje situace není tak dramatická. „Podle mě došlo ze strany Slezské k nedorozumění,“ míní Madej. Ropné látky se budou míchat s nehašeným vápnem přímo u laguny. „Tím se směs neutralizuje a laicky řečeno už nebude páchnout,“ tvrdí Madej. Poté se směs smíchá v poměru jedna k jedné s uhlím. „Protože na laguně už není tolik místa, směs se poté poveze v uzavřených vagonech ke skládce v Heřmanicích a aniž by to spadlo na zem, promíchá se to opět podle potřeby s uhlím a poputuje to k odběratelům,“ popisuje Madej. V samotných Heřmanicích se proto zkapacitní skládka uhlí a přibude míchací stroj. „Na skládce navíc přibude zkrápění, takže by se tam nemělo ani více prášit,“ tvrdí Madej.

Podle Aleny Orlíkové ze sdružení Čistá Ostrava, která má státní zakázku – likvidaci lagun - na starosti, bude veškerá manipulace navíc probíhat v kryté hale na vodohospodářsky zabezpečené ploše. „Obavy z vlivů na zdraví a pohodu obyvatelstva nejsou nutné. Samotné palivo navíc obsahuje poměrně vysoký podíl vody, při manipulaci nedojde k prašnosti,“ vysvětlila Orlíková s tím, že lokalitu bývalého dolu Heřmanice zvolili proto, že má mimořádně vhodné dopravní dispozice a je blízko.

Připravit na horší časy se musejí zřejmě lidé z fifejdského sídliště, které je hned v sousedství ropných lagun. „Tam to bude daleko horší,“ upozornil Madej. Tím, jak se ropné látky začnou z lagun těžit, zvýší se i zápach v okolí. „Buď se těch lagun ale chceme zbavit a vydržíme to, nebo je tady budeme mít napořád,“ podotkl Madej.

Laguny v Ostravě obsahují asi tři sta tisíc tun ropných látek, které se tam hromadily od počátku dvacátého století. Nejdříve to byly zbytky z rafinérské výroby petroleje, těžkého topného oleje a surových minerálních olejů. Později se tam skladovaly použité motorové oleje svážené do Ostravy z celého Československa­.