Rodiče dětí, které se učí v dvojjazyčných třídách Základní školy Ostrčilova, jež je součástí projektu 1st International School of Ostrava, se obávají o budoucí vzdělávání svých potomků. Mají také podezření, že veřejné peníze z pokladny Moravskoslezského kraje a města Ostravy a know-how investované do projektu multikulturálního vzdělávání 1st International School of Ostrava skončí nakonec v kapse soukromé společnosti.

Jsou to nejen čeští rodiče, jejichž děti se tu odmalička učí angličtinu, ale také cizinci, zejména Jihokorejci, pracující pro automobilku Hyundai v Nošovicích, jejichž ratolestem škola garantuje základní vzdělání, kteří mají pochyby. A nejen to. Zvažují podání trestního oznámení, zaslali podnět České školní inspekci, iniciovali několik schůzek s představiteli Ostravy, městského obvodu i Moravskoslezského kraje, podepisují petici.

„Soukromá společnost chce využít dobrého jména projektu i veřejné podpory ve svůj prospěch,“ míní.

Co je příčinou tak tvrdých soudů a vyjádření? Majitelé spolupracujícího soukromého gymnázia 1st International School of Ostrava, kteří loni na podzim založili další téměř stejnojmennou soukromou společnost, začali přesvědčovat rodiče, aby své potomky doposud navštěvující veřejnou dvojjazyčnou školu přehlásili do jejich nově vznikající základní školy soukromé. Rodičům vše začalo vrtat hlavou a začali se zajímat o detaily.

„Zjistili jsme například, že v době, kdy jsme byli lákáni do nové soukromé školy, žádná neexistovala, neměla akreditaci ministerstva školství. Poté, co ji získala, se ukázalo, že se shoduje s tou, co má základní veřejná škola – tedy na bilingvní výuku. Myslíme si, že soukromá společnost využívá obchodní značku projektu podporovaného z veřejných zdrojů a tento projekt kopíruje,“ míní rodiče, kteří si nepřáli zveřejnit svá jména.

Znepokojilo je i to, že obecně prospěšná společnost Education Centre of Ostrava, jejímž prostřednictvím přicházejí dary pro bilingvní veřejnou základní školu, nezveřejnila výroční zprávu ani roční účetní závěrku ověřenou auditorem. „My Češi jsme dezorientovaní, natož cizinci, kteří se v našem prostředí vyznají mnohem hůře. Tok peněz současný i budoucí je neprůhledný,“ tvrdí rodiče.

Ostravský primátor: Vše je v pořádku

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD), který je členem dozorčí rady obecně prospěšné společnosti Education Centre of Ostrava a pomohl prosadit projekt 1st International School of Ostrava, je přesvědčen o tom, že je vše v pořádku a rodiče nemají důvod k obavám. „Ta škola je pro město i kraj životně důležitá, minimálně tak jako dálnice D 47. Budu jednat se všemi zúčastněnými stranami, věřím, že jde pouze o nedorozumění,“ prohlásil Kajnar.

Náměstkyně hejtmana pro školství Jaroslava Wenigerová (ODS) potvrdila, že ji znepokojení rodiče oslovili a požádali o pomoc při řešení problému. „V pořádku to jistě není, protože by se rodiče jistě neobraceli na tolik institucí. Nemáme právo zasahovat do chodu základní školy, to je záležitost zřizovatele, kterým je městský obvod. Velmi mě mrzí, že nastala takováto nešťastná situace. Projekt 1st International School od Ostrava kraj podporuje, má zájem na rozvoji multikulturálního školství,“ uvedla Wenigerová.

Doporučila všem zúčastněným stranám, aby si sedly ke kulatému stolu a vše vyjasnily. „Bylo by potřebné také zveřejnit výroční zprávu obecně prospěšné společnosti Education Centre of Ostrava,“ tvrdí Wenigerová.

Obvod stojí za svou školou

Starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil (ODS) stojí za Základní školou Ostrčilova. „Je to naše příspěvková organizace, která má několik výukových programů včetně bilingvního. Dělá to dobře, skutečně se jí daří multikulturální vzdělávání. Stojíme za ní i za rodiči jejích žáků. Stejně je to i se sousedním Centrem volného času mládeže na Ostrčilově ulici. Požádali jsme majitele centra, kterým je město Ostrava, aby nám v něm pronajal uvolněný prostor. Ten by pak základní škola mohla využívat pro svou výuku,“ řekl Svozil.

Také o prostory Centra volného času rodiče bojují. Zorganizovali petici za jeho záchranu, aby se nedostalo do soukromých rukou.

Brett Gray, zastupující 1st International School of Ostrava s.r.o., poděkoval Deníku za zájem o problém. „V této chvíli připravujeme tiskovou konferenci, na které vysvětlíme celou problematiku. Do té doby se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ napsal Gray.

Ani ředitelka Základní školy Ostrčilova Dagmar Dluhošová nechtěla záležitost v médiích komentovat.