„Tento úspěšný vývoj je podporován především pokračujícím dobrým výkonem ekonomiky v našem regionu a s tím souvisejícím stále rostoucím zájmem zaměstnavatelů o nové pracovníky,“ konstatovala ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Nově se během dubna ucházelo o zaměstnání 1667 osob, nejčastěji šlo o lidi bez kvalifikace. Naopak z registru pracovního úřadu bylo vyřazeno 2347 uchazečů o zaměstnání, z toho téměř čtvrtina byla vyřazena pro porušení některého z ustanovení zákona o zaměstnanosti.

Počet volných pracovních míst v Ostravě se oproti minulému měsíci zvýšil o 273, a v meziročním srovnání dokonce o více než dva a půl tisíce. V závěru dubna měli zájemci o zaměstnání k dispozici rekordních 5717 volných pracovních míst. Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo nejvíce míst pro řidiče nákladních automobilů a tahačů, svářeče kovů a páječe, dělníky nádvorní skupiny, montážní a manipulační dělníky. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce po svářečích kovů a páječích, zednících, zámečnících, pracovnících ochrany a ostrahy či instalatérech a soustružnících. Středoškoláci se mohou nejčastěji uplatnit jako obchodní zástupci, operátoři do call center, účetní a stavební technici. „Přetrvává také zájem o vysokoškoláky, zejména o konstruktéry, projektanty, programátory, lékaře, techniky a kontrolory jakosti,“ vyjmenovala Jungová.

V celém Moravskoslezském kraji je bez práce 57 923 lidí, což je nejméně od června 1998.