Nedávno se vrátily opět na koleje – jsou totiž hlavní součástí ojedinělé výstavy Projekt Vagon. Jen během dopoledne ji zhlédlo několik desítek studentů z ostravských škol a další zájemci.

V prvním voze je expozice dobových dokumentů včetně autentických fotografií a jmen obětí holocaustu ze Slovenska. Druhý vůz je zcela prázdný, až na tři figuríny s Davidovou hvězdou na prsou. Do tohoto vozu uzavřou pořadatelé vždy několik zájemců na patnáct minut, aby na vlastní kůži pocítili atmosféru transportů. V těchto vozech vozili nacisté Židy a Romy do koncentračních táborů. „Promítá se tam i film s autentickými výpovědmi svědků, kteří přežili,“ informoval mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Jeden z prvních transportů odjel 25. března 1942 z Popradu. „Transport z Popradu vezl tisíc židovských děvčat z východního Slovenska do Osvětimi,“ připomněl náměstek ředitele Muzea Slovenského národního povstání Roman Hradecký. Symbolicky na stejné datum byl Projekt Vagon v loňském roce otevřen na Slovensku, od té doby putuje po slovenských a českých městech.

Na ostravském svinovském nádraží bude možné výstavu zhlédnout do pátku 16. května, poté se vlak s výstavou přesune do Olomouce.