Soukromá společnost chce navázat na fungování soukromého gymnázia, ve kterém výuka v češtině a angličtině probíhá třetím rokem. Získala už potřebnou akreditaci ministerstva školství pro bilingvní výuku. Jednatelka společnosti Iva Konevalová však neuvedla počet nově otvíraných tříd, kde přesně se budou děti učit, jak vysoké bude školné ani další detaily. Zdůraznila jen, že společnost usiluje o to, aby gymnázium i základní škola získaly časem mezinárodní akreditaci, učilo se tu pouze anglicky a vzdělávání bylo uznávané i v zahraničí. To ovšem může trvat i šest let.

Do té doby bude nově vzniklá základní škola v podstatě kopírovat už několik let fungující dvojjazyčnou výuku v Základní škole Ostrčilova v centru Ostravy. Právě společnost, která si chce novou soukromou základní školu otevřít, na vzniku té veřejné spolupracovala a dodnes s ní má uzavřenu dohodu o partnerství. Celý tento společný projekt byl přitom podporován Moravskoslezským krajem a městem Ostravou, od něhož soukromé gymnázium dosud dostává peníze. Konevalová očekává, že finanční prostředky z městské pokladny potečou dál i do nové soukromé základní školy.

Rodiče podali trestní oznámení

V této souvislosti jsou velmi znepokojeni rodiče dětí, které se dvojjazyčně učí v Základní škole Ostrčilova. Obávají se o budoucí vzdělávání svých potomků. Nelíbí se jim „přetahování“ žáků veřejné školy soukromým subjektem a „mlžení“ informací.

Mají také podezření, že veřejné peníze a knot-how investované do projektu multikulturálního vzdělávání 1st International School of Ostrava skončí nakonec v kapse téměř stejnojmenné soukromé společnosti. Podali kvůli tomu trestní oznámení, zaslali podnět České školní inspekci, iniciovali schůzky s představiteli Ostravy, městského obvodu i Moravskoslezského kraje, podepisují petici.

Iva Konevalová se domnívá, že v regionu může fungovat více škol s bilingvní výukou. „To, jestli se rodiče rozhodnou zůstat na té či oné škole, je projevem jejich svobodné vůle,“ prohlásila Konevalová s tím, že chce se ZŠ Ostrčilova dále spolupracovat.

Ředitelka: Dvě školy v jedné? Divné

Ředitelka ZŠ Ostrčilova Dagmar Dluhošová považuje skutečnost, že by v jedné budově základní školy měly fungovat dvě školy stejného zaměření, za velmi zvláštní. Tvrdí, že představitelé soukromé společnosti rodiče od počátku matou. „Slibují jim vznik základní mezinárodní britské školy, v zahraničí uznávané, kde by se od září učilo pouze v angličtině. Nic z toho zatím není pravda. Získali akorát akreditaci na stejný typ výuky, jaký máme my. Na rozdíl od nich máme tříleté zkušenosti, vypracovanou metodiku, publikační činnost, školíme učitele i studenty,“ uvedla Dluhošová. Podle ní je komunikace se společností 1st International School of Ostrava na bodě mrazu.

Náměstek ostravského primátora pro školství Lubomír Pospíšil (ODS) uvedl, že původní projekt spolupráce soukromé společnosti se ZŠ Ostrčilova měl u města plnou podporu. O vzniku zcela nové školy nemá podrobnější informace. „Nechám pracovníky našeho právního oddělení prověřit všechny smlouvy, které město v této souvislosti uzavřelo. Také se sejdu s představiteli 1st International School of Ostrava, s. r. o.,“ konstatoval Pospíšil.

Primátor: Budu lobbovat za soukromou školu

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) už dříve prohlásil, že jde jen o nedorozumění a že rodiče nemají důvod k obavám. Dnes má naplánovánu cestu do Prahy na ministerstvo školství.

„Chtěl bych, aby ministerstvo udělilo licenci i na první stupeň, zatím ji nemají. Bude dlouho trvat, než od první třídy do osmnácti let budou v Ostravě vyučovat podle českých osnov v anglickém jazyce. Pak ale začnou být i ekonomicky soběstační a budeme moci dát od toho ruce pryč,“ řekl Kajnar. Dotace pro školu ze strany města jsou podle primátora v pořádku.„Bylo to od začátku míněno jako veřejná podpora soukromého subjektu, zákon to umožňuje. Všechny námitky, které byly vzneseny, jsou irelevantní,“ prohlásil Kajnar.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ