Ostrava úspěšně využívá energii slunce

Ostrava/ V kategorii velkých měst se Ostrava drží na předním místě ve využívání solární energie. Potvrzuje to i první místo v soutěži, kterou organizuje Liga ekologických alternativ. Sluneční kolektory jsou v Ostravě na domovech důchodců i ve vodních areálech. Sluneční energii využívá například mateřská škola v Ostravě-Proskovicích. „Jde o supernízkoe¬nergetický, téměř pasivní dům,“ říká Dalibor Karásek z Magistrátu města Ostravy. Projekt je ukázkou kombinace jak pasivní solární architektury, tak aktivní. (ha)


Krutá fotbalová zkušenost Lukáše Magery

Ostrava/ Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se v jednom lidovém úsloví, které se přímo hodí k poslední zkušenosti příběhu útočníka Baníku Lukáše Magery. V letošní sezoně nasbíral osm žlutých karet a v zápasech s Kladnem a na Spartě si odpykával dvouzápasový trest. „Byly to muka,“ přiznal bez okolků Magera. Svému trestu šel ale během sezony naproti. „Dobře vím, že několik karet jsem dostal úplně zbytečně, za kecání se sudím,“ uznal chlapsky. (au)

Parkování v centru: čím dál větší problém

Ostrava/ Zprovoznění opravené Českobratrské ulice přivádí komfortně do centra města tisíce řidičů denně. Parkování už ale pro ně tak pohodlné není. Navíc jim jedno oblíbené místo k stání právě ubylo. Zdarma, dobře dostupné, a tudíž velmi oblíbené. Takové bylo pro návštěvníky centra Ostravy ještě donedávna parkoviště před obchodním domem Bauhaus. Teď si ale pro svůj vůz budou muset hledat složitě místečko jinde. (map)