„Akci pořádá letos už po čtrnácté Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Cílem je pomoci městům a obcím při získávání aktuálních informací. Odborníci z ministerstev, antimonopolního úřadu i krajské samosprávy budou se starosty například diskutovat o tom, jaký dopad má daňová reforma na obce, dále také o problematice dotací na výstavbu vodohospodářských projektů, zákonu o odpadech, zadávání veřejných zakázek či o prioritách vzdělávání v kraji,“ uvedla mediální zástupkyně sdružení Karin Pelikánová.

„Z dřívějších setkání už víme, že představitelé měst a obcí využívají možnosti získat informace přímo u odborníků,“ doplnil generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian. Starostka Bílovce Sylva Kováčiková považuje za důležité například také to, že starostové mohou v kuloárech prodiskutovat společné problémy, a mohou se i poradit, jak je řešit.

Letos by takovým tématem měly být především dotace na výstavbu a modernizaci vodohospodářských projektů. V mnoha obcích a městech kraje totiž chystají stavby a rekonstrukce kanalizační sítě a čistíren odpadních vod. Opravy musejí stihnout do roku 2010, kdy začnou platit přísnější směrnice pro nakládání s odpadními vodami, jak se Česko zavázalo Evropské unii. Města a obce spoléhají na dotace státu a EU, protože si tak finančně náročné stavby nemohou ze svých rozpočtů dovolit.

„Odhaduji, že budeme potřebovat tak dvě stě milionů korun z fondů EU. Zatím připravujeme projekty na vybudování kanalizační sítě a výstavbu nové čistírny odpadních vod. Samozřejmě se budeme snažit splnit podmínky, abychom dotaci dostali,“ uvedl například starosta Rychvaldu na Karvinsku Jiří Absolon.