Zdarma, dobře dostupné, a tudíž velmi oblíbené. Takové bylo pro návštěvníky centra Ostravy ještě donedávna parkoviště před obchodním domem Bauhaus. Teď si ale pro svůj vůz budou muset hledat složitě místečko jinde.

Před Bauhasem se už platí

Market pro kutily totiž učinil krok, kterým vzkázal všem řidičům, již k němu nepřijeli na nákupy, ať si jedou laskavě parkovat jinam. Stání ve svém areálu jednoduše zpoplatnil. První hodina je ještě zdarma. Každých dalších třicet minut ale přijde řidiče na deset korun.

„To je parkoviště pro naše zákazníky, ne odkladiště aut pro návštěvníky centra města. První hodina parkování se neplatí a za tu dobu si lidé stihnou nákup v klidu udělat,“ sdělil Deníku výběrčí parkovného před Bauhausem s tím, že remcají a nadávají jen ti, kteří toto parkoviště využívali pro celodenní odstavení svého vozu.

K těm patřil i řidič, který včera své auto nakonec zaparkoval jinde, a parkoviště před Bauhausem posléze míjel s rozhněvaným pohledem. „Když už musí být takový ohyzdný a nepotřebný hypermarket v samém centru města, tak ať je lidem k užitku aspoň tím, že bude dál poskytovat parkoviště veřejnosti zdarma. Když se tady má platit, tak ať raději stojí místo Bauhausu pořádný záchytný parkovací dům,“ zlobil se včera kvůli zavedení parkovného muž, který však nechtěl nechat zveřejnit své jméno.

Pouze doplnil, že před zmiňovaným hobby marketem nechával stát své auto pravidelně, protože jinde v centru je s parkováním problém. „Buď jsou místa plná, nebo v odlehlých koutech, kde hrozí nebezpečí vykradení auta,“ řekl.

Řešení problému se prý rýsuje

Rostoucí problém s parkováním vnímá nezávisle na zpoplatnění stání u Bauhausu také starosta centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. „V naší městské části je určitě potřeba více parkovacích míst. Možností vedoucí ke zlepšení je příchod privátních investorů, kteří musejí povinně budovat v rámci svých staveb podzemní stání. My sami řešíme tuto problematiku při regeneraci sídlišť. Dokážu si ale samozřejmě představit také vznik několika parkovacích domů v našem obvodu. To by ale měla být záležitost, kterou se bude zabývat město,“ vyjádřil se k tématu Svozil.

Magistrát města si podle vyjádření své mluvčí Andrey Vojkovské rovněž uvědomuje, že poptávka po parkovacích místech v centru převyšuje nabídku, a dlouhodobě proto hledá řešení této situace. „Jednou z cest, jak systémově řešit problematiku statické dopravy je nutnost přijmout celoměstskou koncepci parkování. Ta je v současnosti rozpracovaná. Je už také znám vítěz výběrového řízení, který by měl do konce letošního října městu předložit návrh způsobu, jak dále vybrat ideálního budoucího provozovatele případně organizátora parkování vozidel ve městě,“ vysvětlila Vojkovská.