Z kašny se stal megakvětináč

Kromě Komenského sadů si nyní vedení moravskoostravské radnice hodlá posvítit i na Sad Milady Horákové. Park za městským domem kultury chce pro návštěvníky zútulnit. Je to druhý nejrozlehlejší park v centrální městské části. Více než dvanáctihektarový Sad Milady Horákové denně navštíví až dva a půl tisíce lidí. Většina zde jen projde, část lidí se zde ale vydává i za relaxací. Druzí jmenovaní, ale i další vyznavači odpočinku v zeleni, se mohou těšit na úpravu prostranství, které v poslední době spíše pustlo. Prvním krokem ke změně situace byl na počátku tohoto roku převod sadu pod správu Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu. Druhým pak přeměna léta nefunkční kašny v obří rabátko. O co se jedná? „Rabátkem se v zahradnické terminologii nazývá vyvýšená a ohraničená plocha osázená okrasnými květinami či dřevinami. Je to vlastně takový megakvětináč,“ vysvětlil mluvčí centrálního obvodu Vladimír Vavrda s tím, že zdejší rabátko s dvaadvaceti metry v průměru by mohlo aspirovat na titul největší zahradnický prvek svého druhu v republice. (map)

ARO a JIP Vítkovické nemocnice jsou po rekonstrukci

Pacienti, kteří se léčí na ARO a JIP Vítkovické nemocnice, budou mít větší komfort a komplexnější péči. Tato oddělení jsou totiž po rekonstrukci za čtyřicet milionů korun. „Stavební úpravy trvaly zhruba půl roku. Oddělení jsou z osmdesáti procent vybavena novými moderními přístroji. Koupili jsme například monitorovací systémy s centrálními monitory, ventilátory, defibrilátor, infuzní techniku, odsávačky, nebulizátory, moderní resuscitační lůžka a další přístroje,“ uvedl manažer pro techniku a kvalitu Vítkovické nemocnice Petr Hýža. (mch)

Myslivci: Dálnice D 47 není bezpečná

Velmi nebezpečná je podle myslivců část dálnice D 47 v katastrálním území Ostravy – v úseku od Svinova, Přemyšova, části Polanky nad Odrou Janová a Klimkovic. Dálnice tam totiž přeťala migrační cesty divokých zvířat, hrozí proto, že se střetnou s jedoucími automobily. Na migrační stezky upozorňovali myslivci prý už před deseti lety. „Projektanti a investor na naše požadavky, aby byla dálnice oplocena a aby tam vznikly další ochranné prvky pro přechod zvěře, nereagovali,“ tvrdí předseda Českomoravské myslivecké jednoty v Ostravě Bedřich Krčmář s tím, že na problém poukazovali v následujících letech různými způsoby ještě několikrát. (ha)