„Letiště je vstupní brána do Moravskoslezského kraje. Do jeho rozvoje jsme už proto investovali stovky milionů korun a dál v této strategii hodláme pokračovat. Chceme například v dohledné době přivézt až k letišti vlak.“ Tato slova pronesl k návštěvníkům sobotního dne otevřených dveří na letišti v Mošnově Pavol Lukša, náměstek moravskoslezského hejtmana pro oblast dopravy.

Deníku pak ještě přiblížil vývoj dalšího důležitého kroku pro rozvoj letiště, a sice zavedení pravidelných leteckých linek do Londýna, Bruselu a Amsterdamu.

Kraj hledá přepravce do těchto metropolí, jemuž hodlá dotacemi pomoci linky rozlétat. Vítěz výběrového řízení má totiž na oplátku létat z Mošnova v rámci závazku poskytování veřejné služby. S tímto záměrem však kraj na počátku roku narazil na půdě Evropské komise.

„Prošli jsem si pořádným martýriem, ale teď můžeme říct, že máme dokonce know-how na to, jak dělat výběrové řízení formou závazku veřejné služby. Ve složitých jednáních nám pomohlo ministerstvo dopravy. Výběrové řízení na přepravce ale bylo nakonec zahájeno a informace o něm visí už i na úřední desce Evropské komise,“ uvedl Lukša s tím, že do třech zmiňovaných destinací by se mělo začít z Mošnova létat ještě letos.

Den otevřených dveří se uskutečnil u příležitosti 90. výročí československého letectví a 4. výročí převodu letiště na současného majitele – Moravskoslezský kraj. Návštěvníci mohli vidět kromě letadel také techniku pro obsluhu letištně-provozních ploch, zásah hasičského záchranného sboru, práci psů vyhledávající drogy či dravce, kteří chrání letiště před drobným ptactvem. Nahlédnout mohli i do nového obřího hangáru pro servis a údržbu letadel.

„Jsem fanda do letectví a hlavně jsem se přišel podívat na novou halu na opravy letadel. Těším se, až tady budou přistávat Boeingy 747. Zajímavá ale jistě bude i prohlídka Airbusu A 319, který je tady dnes vystaven,“ sdělil Pavel Bezděk ze Šenova u Nového Jičína a závěrem doplnil, že už se těší, až za měsíc vyrazí na letecké dny do Holandska.