Kruhový venkovní výběh pro šimpanzy hrál v sobotu všemi barvami, vyzdoben byl opravdu pestře. Jak by ne, když v něm probíhaly narozeninové oslavy.

Dvaadvacetiletá Mája a její jedenáctiletá dcera dováděly s celou šimpanzí rodinou a pochutnávaly si na dobrotách, které byly například ukryty ve dvou hadrových panácích. Značnou pozornost samozřejmě věnovaly i novým hračkám. Stovky lidí s úsměvy na tvářích tomuto „opičímu reji“ přihlížely.

Smích pak vyvolávalo hlavně rozdělování narozeninového dortu. Šimpanzi hbitě chytali nakrájené kusy sladkého pamlsku, které jim do výběhu vhazovala jejich ošetřovatelka. Chutnal jim tak, že někteří žadonili se stále nataženou rukou o další a další příděl.

Součástí oslav bylo i vyhlášení soutěže o nejoriginálnější tričko s šimpanzím motivem. Nejlépe se zadaného úkolu zhostila rodina Rychlá z Vršovic u Opavy. Radovat se za to mohla z hlavní ceny – zájezdu pro dvě osoby do Chorvatska od společnosti Vítkovice Tours.

V čem spočívalo kouzlo právě jejich trika? „Vymysleli jsme ho bez rukávu, aby v něm v pralese nebylo horko. Pokryli jsme ho liánami, aby šimpanz nešel na první pohled vidět. Ten se objeví, až když se liány jako při vstupu do džungle rozhrnou,“ vysvětlila nejprve maminka Andrea Rychlá s tím, že ji velice překvapil úspěch ve velké konkurenci dalších hezkých trik.

Dále pak Deníku přiblížila, jak celá její početná rodina výtvor vůbec vyráběla. „Dcera triko batikovala, syn kreslil šimpanze. Dvě mladší děti s tatínkem vystřihovali listy na liány a já jsem to celé sešívala,“ dodala žena, která teď ale podle svých slov bude muset dokoupit další čtyři místa na zájezd do Chorvatska pro své děti. „Kdybych to pro ně neudělala, taky by to určitě oplakaly,“ dodala.

Sobotní akcí ale šimpanzí léto v ostravské Stromovce nekončí. Chystá se například druhé kolo soutěže o nejoriginálnější tričko. Cena je neméně zajímavá, a sice Den s ošetřovatelem v zoo. „Další trika se šimpanzím motivem nám mohou lidé posílat do konce července. Výtvory se pak v srpnu budou dražit na slavnostní módní přehlídce a výtěžek poputuje na pořízení kamerového systému pro šimpanze,“ doplnila informace Monika Ondrušová ze Zoo Ostrava.