Ostrava zažívá stavební boom. V moravskoslezské metropoli přibývají rychlým tempem nové obytné domy či kancelářské budovy. Každým dnem by se mělo konečně začít kopat do země na území po bývalé koksovně Karolina, kde má vzniknout dokonce nové moderní centrum města.

Další dva významné projekty, které by měly rovněž výrazně změnit tvář Ostravy, však zatím váznou. Vyprázdněný Hotelový dům Jindřich, jenž čeká demolice, nadále stojí na svém místě. U náměstí Republiky je pak místo základů devadesátimetrového mrakodrapu pořád jen hluboká díra v zemi.

Skupina RPG Real Estate už má povolení k demolici starého hotelového domu, získala také územní rozhodnutí pro umístění komplexu s názvem Jindřich Plaza. Zahájení prací, na jejichž konci mají stát tři výškové budovy, z nichž nejvyšší má mít kolem dvaceti pater, však nechce uspěchat. „S bouráním starého Jindřicha se začne až ve chvíli, kdy budeme mít všechna potřebná stavební povolení. Chceme totiž, aby na sebe jednotlivé fáze projektu plynule navazovaly. Nebylo by dobré nechat lidem v okolních domech pod okny prašné staveniště a nic tam nějakou dobu nedělat,“ vysvětlil mluvčí RPG Real Estate Petr Handl.

Dále doplnil, že se společnost chystá provést důkladné zabezpečení staveniště, které se nachází na poddolovaném území. „Přestože byla šachta v minulosti zasypána v souladu s předpisy, je nyní zapotřebí, aby byla bezpečnost tohoto území znovu prověřena a posílena. Tehdy totiž nemohl nikdo předpokládat, že by v tomto místě mohly stát výškové budovy,“ uvedl ještě Handl.

Přehodnocení koncepce vnitřních dispozic. Tento důvod pak stojí za tím, že se na první pohled nic neděje ani před Polyfunkčním domem u náměstí Republiky. Zde je tak nyní opuštěné staveniště. „Dvojčata“, z nichž jedno má být vysoké devadesát metrů, se ale mají začít stavět už brzy.

„Z venku zůstanou budovy stejné, jak se původně plánovalo, upravovalo se jen vnitřní řešení. Máme už hotovy přeložky inženýrských sítí a jsme v konečné fázi výběrového řízení na generálního dodavatele celé stavby. Předpokládáme, že se stavět začne nejpozději v průběhu prázdnin,“ řekl Deníku Pavel Janků ze společnosti CTP Invest, jejíž původní odhady nákladů na vybudování mrakodrapu se pohybovaly kolem jedné miliardy korun. „Rádi bychom první kancelářské prostory nabídli klientům v létě příštího roku,“ dodal závěrem Janků.

Dvojčata od CTP Invest

Podle projektu společnosti CTP Invest má mít „mrakodrap“ na náměstí Republiky dvě části. Čtyřiadvaceti­podlažní budovu nazývanou Alfa a jedenáctipodlažní budovu s názvem Beta. Oba objekty přitom budou vzájemně propojeny třetí budovou nazvanou Gama. Komplex bude určen ke kancelářským účelům, v přízemí by se pak měly nacházet menší prodejny jako květinářství či trafiky. Nebude chybět ani restaurace. Součástí budou též podzemní garáže, v okolí se počítá s parkovou úpravou, výsadbou okrasných dřevin a vodními plochami.

Jindřich Plaza od RPG Real Estate

Koncept projektu Jindřich Plaza počítá s prvotřídním hotelem se zhruba sto dvaceti pokoji a řadou doplňkových služeb, jako jsou fitness centrum či třeba relaxační bazén. Součástí mají dále být kancelářské prostory, obchůdky, vyhlídková restaurace a také podzemní parkoviště pro 650 aut. Kompozice budov je projektována tak, že rozšiřuje stávající Bezručův sad, čímž výrazně zvyšuje plochu současné zeleně. Historická těžní věž před Jindřichem by měla zůstat zachována a stane se důstojnou součástí nového areálu.