Voda vytrvale centimetr po centimetru stoupala, ve čtyři hodiny odpoledne tam bylo rovných 265 centimetrů, do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity scházelo patnáct centimetrů. O třicet centimetrů stoupla od neděle i hladina vody v Porubce ve Vřesině, odpoledne tam bylo 81 centimetrů vody, ani tam voda nedosáhla na vyhlášení stavu bdělosti. To například vloni v září po vydatných deštích hladina Porubky dosáhla dvě stě sedmdesáti centimetrů, zatopena byla téměř stovka domků a škody šly do milionů.

Takový scénář teď odborníci nepředpokládají. „V Ostravě spadlo za posledních čtyřiadvacet hodin asi dvacet milimetrů srážek na jeden čtvereční metr, to je relativně vysoká hodnota, rozhodně ale ne nijak rekordní,“ uvedl Dušan Žídek z Českého hydrometeorolo­gického úřadu v Mošnově. Déšť má navíc pomalu ustávat. Ve čtvrtek očekávají meteorologové už jen slabý déšť, postupně má být zataženo a místy přeháňky. Ty se budou ojediněle vyskytovat i v pátek. „V samotné Ostravě ještě počítáme s mírným zvýšením hladiny v souvislosti s dotokem vody z hor, předpokládáme však, že to bez větších problémů odezní,“ dodal Žídek.

V řece Ostravici bylo ve čtyři hodiny odpoledne 138 centimetrů vody, sice také zhruba dvakrát více než v neděli, do vyhlášení stavu bdělosti měla ale řeka ještě daleko – první povodňový stupeň nastává při stavu hladiny 230 centimetrů.

Také mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková neočekává, že by mělo dojít k dramatickému zvýšení hladiny vod. „Na beskydské straně nebyly srážky tak vysoké. Na přehradách je navíc dostatečný prostor pro zachycení těchto vod,“ uvedla Vlčková.

V Moravskoslezském kraji byl první povodňový stupeň dnes odpoledne vyhlášen na třech místech, na řece Opavě v Karlovicích, samotném městě Opava a na Odře v Bartošovicích­.