Spotřeba krve přitom kvůli závažným operačním zákrokům roste. Ostravské nemocnice momentálně s nedostatkem krve problémy nemají. Chybí spíše některé vzácné krevní skupiny.
Městská nemocnice na Fifejdách nakupuje krev podle potřeby z Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Podle Heleny Komárkové z oddělení klinické hematologie problémy s nedostatkem krve nejsou. „Občas se to stane, je to spíše záležitost sezonní. Například v létě, kdy bývá více úrazů a nehod,“ říká laborantka.
Rovněž Vítkovická nemocnice si na nedostatek krve nestěžuje. „Občas se sice vyskytne pacient se specifickým typem krve, to se však ve spolupráci s krevním centrem v Porubě rychle vyřeší,“ říká mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.
Dvě stě dárců denně
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je jedním z největších v kraji a bylo zařazeno mezi sedm krizových center v České republice. Denně sem přichází sto padesát až dvě stě dárců. Přestože krevní centrum zaznamenalo v minulém roce nárůst počtu zpracovaných odběrů, o nové dobrovolné dárce je stále velký zájem. „Vítáme především ty, kteří jsou kdykoliv ochotni darovat krev podle potřeb,“ říká primářka krevního centra Zuzana Čermáková.
„Ročně spotřebujeme dvanáct až patnáct tisíc jednotek, což je asi 4500 litrů krve. Vzhledem k tomu, že jsme spádovou nemocnicí a máme sedmnáct chirurgických oborů, potřeba krve je stále vysoká,“ doplnil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
Generace pravidelných dárců sice pomalu stárne, ale přicházejí i mladí lidé, mnohdy celé kolektivy – například vojáci, hasiči, policisté, sportovci, studenti. „Máme mezi sebou i dárce, kteří už přišli darovat krev více než dvěstěkrát,“ chválí rekordmany místopředsedkyně Oblastního spolku Červeného kříže Milada Němčíková
Dárcovství má v krvi
Mezi pravidelné dárce patří i jednatřicetiletá Leona Jedličková z Ostravy, která loni převzala Zlatou plaketu za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů. „Dárcovství mám asi v krvi, dobrovolný dárce byl i můj otec,“ říká sympatická maminka dvou kluků. Poprvé šla před lety dávat krev trochu z hecu – a již u toho zůstala. „Ve zdejším krevním centru je příjemný kolektiv sestřiček a já mám alespoň pod kontrolou svůj zdravotní stav,“ říká. Plazmu chodí darovat pravidelně. „Už se těším, až si pojedu do Prahy pro Zlatý kříž za osmdesát odběrů,“ směje se.
Pracovníci transfúzních stanic a krevních center se často setkávají s lidmi, kteří jsou ochotni darovat krev, ale zaměstnavatel jim k tomu nedá pracovní volno. Přitom na něj mají podle zákona právo. „Dárcovství krve podporuje například ArcelorMittal a některé šachty, jinak to je dost problém,“ posteskla si pracovnice Červeného kříže.
Plazma na prodej
Dárce, zejména z řad mladých lidí, dnes mnohdy více lákají lukrativní odběry krevní plazmy. Švýcarská farmaceutická firma Sanoplasma otevřela v Ostravě své odběrové centrum již loni na podzim. Za každý odběr vyplatí dárci čtyři sta korun. „Naši klientelu tvoří z devadesáti procent studenti. K odběru je možné chodit každých čtrnáct dní. To je doba, během které si tělo umí odebranou plazmu dotvořit,“ říká vedoucí lékařka Soňa Králová. „Je sice pravda, že společnost vyváží plazmu do zahraničí. I tam jsou lidé, kterým pomáhá. Navíc se do republiky vracejí z ní vyrobené léky, které jsou důležité pro české pacienty,“ uvedla lékařka. „Dobrovolní dárci krve také mají určité výhody. Zaměstnanci si například mohou odečíst za každý odběr dva tisíce korun z daní. A pro studenty bývá každá koruna dobrá,“ říká.
„Žádný výraznější odliv dárců krve jsme zatím v souvislosti s komerčním výkupem plazmy nenaznamenali,“ potvrzuje i primářka krevního centra Zuzana Čermáková a dodává: „Bezplatných dárců si hluboce vážíme. Pořád platí, že krev je nenahraditelná tekutina a že je stále třeba. Navíc se každý může kdykoliv ocitnout v situaci, kdy ji bude sám potřebovat.“