„Mohou sem docházet nejen obyvatelé Ostravy a okolí, ale také ti nemocní, kteří mají na Ostravsku jen přechodný pobyt. Ambulance může být vhodná i pro studenty a cizince pojištěné u nás a lidi dojíždějící za prací do Ostravy,“ uvedla lékařka ambulance Karin Pavlosková.
Odborný ředitel Městské záchranné služby Ostrava Jan Karczmarczyk upřesnil, že ambulance je specifická i tím, že se zaměřuje na léčbu spoluobčanů ohrožených hmotnou nouzí a sociálně slabé. „Ambulance spolupracuje s Armádou Spásy, charitními a dalšími sociálními zařízeními,“ upřesnil Karczmarczyk. Vedoucí lékař Lékařské služby první pomoci pro dospělé Tomáš Nykel dodal, že za problémovými pacienty, například za lidmi žijícími v nejrůznějších charitních zařízeních či na ulici, budou lékaři jezdit.
Ambulance poskytne návštěvní službu i dalším pacientům. „Tuto službu je možné díky výjezdovým skupinám lékařské služby první pomoci zajišťovat čtyřiadvacet hodin denně. Rovněž je možné navštívit praktického lékaře v ambulanci kdykoliv i mimo ordinační hodiny,“ upřesnila Pavlosková s tím, že ambulance spolupracuje s laboratořemi a dalšími odbornými pracovišti sousední fifejdské nemocnice.
Ředitel Městské záchranné služby Ostrava Jaroslav Páník potvrdil, že v Česku ojedinělý projekt podporují zdravotní pojišťovny i Komise zdravotnictví města Ostravy. „Zaujal i ředitelku odboru krizové připravenosti ministerstva zdravotnictví, do jejíž působnosti spadá příprava nového zákona o zdravotnické záchranné službě,“ podotkl Páník.