Co mají společného kostel Korunování Panny Marie v Ostravě-Mariánských Horách, vodárna v Nové Vsi a budova bývalé obchodní a živnostenské banky na ulici 28. října v centru města? Jejich architektonické návrhy pocházejí od tří žáků věhlasného profesora na architektuře ve Vídni Otta Wagnera.

„On vychoval celou řadu skvělých architektů, z nichž tři působili v Ostravě, byli to Wunibald Deininger, František Fiala a Otokar Bém,“ připomíná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

Ukázky jejich staveb v Ostravě, ale i budovy a interiérové prvky jejich rakouského učitele Wagnera v Salcburku jsou nyní k vidění na fotografiích právě v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí v centru města.

„Člověk když přijede do kteréhokoliv města, dívá se na stavby a budovy, které ho obklopují. A my v Ostravě se máme čím chlubit,“ míní Kábrtová s tím, že některé stavby těchto významných architektů byly pozdějšími necitlivými přestavbami ale značně poškozeny.

Jde například o budovu hotelu National, nyní Palace, z dílny architekta Wunibalda Deiningera, která má být v blízké době zbourána.

Spolu s fotografiemi ostravských staveb se mohou lidé v muzeu seznámit i se salcburskými stavbami jejich učitele Wagnera. Ty zachytil na fotografiích rakouský fotograf Walter Zednicek.

Wunibald Deininger se v Ostravě představuje nejen jako architekt, ale i jako designér. Nábytek vytvořený podle jeho návrhů, jako stůl z ořechového dřeva, masivní příborník, rohová sedačka nebo lenoška, byl vyroben ve třicátých letech minulého století. Byl součástí pracovny Rakušanky Ilse Spängler, která ho později věnovala salcburskému muzeu. Perfektně zachované kusy originálního nábytku teď mohou obdivovat i lidé v Ostravě.

Výstavy potrvají v muzeu až do 13. července. Jsou přístupné vždy od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin.