Ostrava se chlubí stavbami významných architektů
Co mají společného kostel Korunování Panny Marie v Ostravě-Mariánských Horách, vodárna v Nové Vsi a budova bývalé obchodní a živnostenské banky na ulici 28. října v centru města? Jejich architektonické návrhy pocházejí od tří žáků věhlasného profesora na architektuře ve Vídni Otty Wagnera. „On vychoval celou řadu skvělých architektů, z nichž tři působili v Ostravě, byli to Wunibald Deininger, František Fiala a Otokar Bém,“ připomíná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová. Ukázky jejich staveb v Ostravě, ale i budovy a interiérové prvky jejich rakouského učitele Wagnera v Salcburku, jsou nyní k vidění na fotografiích právě v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí v centru města.
Zchátralá květinová síň půjde k zemi
Několik let chátrající a opuštěná květinová síň v centru Ostravy to má spočítáno. Ostravští radní rozhodli, že ji nechají zbourat. Postará se o to firma VOKD. Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) předpokládá, že by místo mohlo být prázdné a vyčištěné do tří měsíců. „O pozemek, na kterém květinová síň stojí, se město zatím soudí. Budova ale chátrá a hyzdí náměstí. Až spor skončí, chceme být připraveni uvolněný prostor zastavět,“ řekl primátor.
Za fotokomiks získal Pštrosa
Hlavními hrdiny jsou obyčejné děti se svými problémy. Ve fotoseriálech Patrika Hujduse ale vystupují i známé osobnosti. Rády totiž podporují dobrou myšlenku, která teď byla také oceněna. Chceme pomáhat dětem řešit problémy s drogami, šikanou nebo rasismem. To jsou slova Patrika Hujduse, jehož projekt výchovného fotoseriálu zvítězil v krajském kole celorepublikové ceny Pštros. Ta má za cíl podpořit mladé lidi, kteří originálně a nezištně pomáhají svému okolí. Organizuje ji Nadace Vodafone ve spolupráci s Deníky. „Tyto seriály fotíme už zhruba pět let. Scénáře vznikají na základě příběhů od dětí. V tomto týdnu jsme například v Havířově dělali snímky pro komiks o škodlivosti kouření,“ sdělil Partrik Hujdus, který tyto aktivity vyvíjí v rámci sdružení s názvem Volání naděje.