Jejich památku si v pátek 23. května připomněla asi stovka lidí, která se zúčastnila ekumenické bohoslužby v kostele svatého Antonína Paduánského ve Vřesině. Nedaleko místa, kde k čelní srážce tramvají došlo.
„Takové mše organizujeme v místech velkých tragédií v celé České republice,“ uvedl Martin Jániš z Psychosociálního intervenčního týmu s tím, že cílem duchovní akce byla vzpomínka na zemřelé, poděkování záchranářům, podpora jejich příbuzných a známých i posila všech pomocí modlitby.
Řidič Petr Hroch, který zůstává jediným viníkem nehody, protože nepočkal na křížení s protijedoucí tramvají a vjel na jednokolejnou trať, na mši nepřišel. Několikrát už se ale pozůstalým za bolest, kterou jim způsobil, přes média omluvil. „Myslím si, že kdyby ten řidič přišel, mohlo to být pro něj očistné. Neskončilo by to nějakou pranicí. Setkáváme se totiž s názorem, že kus viny nese dopravní podnik. Podle lidí z obce mohl chybovat jakýkoliv jiný řidič, nota bene když na trati docházelo k omylům i dříve,“ míní psycholog Lukáš Humpl, spoluorganizátor akce.
Po samotné mši se část lidí přesunula i do nedalekého společenského sálu k setkání na téma Prožili jsme dopravní nehodu: Jak dál? Tam se například dozvěděli, jakou pomoc jim může nabídnout Krizové centrum Ostrava nebo České sdružení obětí dopravních nehod. „Touto tramvajovou nehodou bylo zasaženo různými způsoby asi patnáct set lidí, zhruba dvě třetiny z nich se z toho dostane sama, zbývající třetina potřebuje dlouhodobou podporu, která může trvat i déle než rok,“ uvedla Petra Ďásková z Krizového centra Ostrava s tím, že je trápí nespavost, finanční problémy nebo třeba pocit viny za to, že oni nehodu přežili, kdežto jiní lidé ne.