Dvaasedmdesátiletá Danuše Tvarůžková z Poruby se už nechce příliš vracet ke vzpomínkám na osudovou cestu tramvají číslo pět, která se srazila s protijedoucí soupravou na jednokolejce ve Vřesině v pátek 11. dubna.
Vzpomínky na nehodu, kterou nepřežili tři lidé, a desítky jich byly různě těžce zraněny, se jí však občas samy vloudí do hlavy.
„Já mám velkou rodinu a hodně mi pomohlo, že jsem o tom mohla se všemi mluvit. Až se divím, jak jsem se z toho rychle dostala,“ říká a po krátké odmlce pokračuje: „Večer vídávám tu tramvaj, jak jede proti mně, to se mi vrací. Bylo to strašné, ten křik dětí. Pořád vidím tu paní, která visela přes sklo a volala: Pomozte mi, pomozte mi,“ svěřuje se Danuše Tvarůžková.
Ona samotná přišla při nárazu o zuby, o žádné bolestné ale nestojí. „Jsem ráda, že jsem to přežila. Co jsem dala za nové zuby, to už mi zaplatili, víc nechci,“ dodává důchodkyně, která se uplynulý pátek večer zúčastnila bohoslužby za oběti tragické srážky tramvají.
Odbornou pomoc psychologů ale ona sama, na rozdíl od některých jiných aktérů nehody, už nyní podle svých slov nepotřebuje. „Ale třeba paní, která jela se mnou a měla zlomená žebra, té by bylo třeba pomoci. Byla jsem ji navštívit a ta je na tom mnohem hůře,“ podotýká Tvarůžková.
Mnoho lidí se bude s následky nehody vypořádávat dlouho. Nejen rodina, ale i lidé ze širšího okolí mohou podle odborníků obětem dopravní nehody hodně pomoci. Třeba tím, že je vyslechnou a poradí jim také, kde vyhledat potřebnou pomoc.
„Mohou jim ale třeba pomoci i s nákupy nebo uvařit jídlo,“ vyjmenovává Jana Neusarová z Českého sdružení obětí dopravních nehod.
Odborníci uvádějí, že touto tramvajovou nehodou bylo zasaženo různými způsoby asi patnáct set lidí. Nejde totiž jen o samotné účastníky srážky a jejich rodiny, ale i svědky, záchranáře či okolní obyvatele.
„Zhruba dvě třetiny z nich se z toho dostanou samy, zbývající třetina potřebuje dlouhodobou podporu, která může trvat i déle než rok,“ míní Petra Ďásková z Krizového centra Ostrava s tím, že tyto osoby trápí nespavost, pociťují obavy nebo třeba vinu za to, že oni nehodu přežili, kdežto jiní lidé ne.
„Lidem jsme stále k dispozici na telefonu,“ zdůrazňuje závěrem Ďásková.
Telefonní číslo na Ostravské krizové centrum pro psychologickou, právní či asistenční pomoc lidem zasaženým vřesinskou nehodou: 596 110 882.