Na místě městského stadionu ve Vítkovicích vyroste sportoviště, které pojme třicet tisíc diváků. Náměstek ostravského primátora Zdeněk Trejbal poskytl Deníku rozhovor, v němž popsal, v jakém stadiu jsou přípravy na výstavbu.

Jak vypadá aktuální stav příprav na výstavbu Národního sportovního centra Morava (NSCM)?

Máme dokončenu dokumentaci pro územní rozhodnutí s cílem získat stavební povolení na začátku příštího roku. Společnost PricewaterhouseCoopers nám do konce května vypracuje takzvaný koncesní projekt, což je pro nás v podstatě takový návod, jak by budoucí koncesionář a provoz stadionu měly vypadat. Zároveň doporučí také nejvhodnější model financování. Formou výběrového řízení nyní hledáme renomovaného poradce, který nám pomůže s výběrem koncesionáře, tedy laicky řečeno budoucího provozovatele NSCM.

Kdy by se podle vás mohlo začít stavět?

Vše je připraveno tak, aby se se stavebními pracemi začalo bezprostředně po skončení Zlaté tretry v roce 2009, s cílem otevřít novou arénu na konci roku 2010. Je to ambiciózní plán, ale na tomto strategickém projektu intenzivně pracuje zkušený tým odborníků. Zlatá tretra v roce 2011 se po roční odmlce již opět představí v Ostravě, na v té době nejmodernějším evropském stadionu.

Nový stadion má mít kapacitu třicet tisíc fanoušků, což je v dnešním sportovním světě standard k tomu, aby se na něm mohly konat mezistátní fotbalové zápasy. Původně se počítalo s kapacitou nižší. Co se muselo v projektu změnit?

Máte pravdu, chtěli jsme postavit takový stadion, který bude splňovat nejpřísnější kritéria tak, aby se na něm daly uspořádat nejprestižnější sportovní akce, například typu mistrovství Evropy či eventuálně Golden League a podobně. Dojde k demolici staré tribuny, která by vzhled stadionu hyzdila, a celý areál dostane jednotný architektonický rukopis.

Nový stadion bude splňovat všechna přísná bezpečnostní opatření, což jistě přivítají všichni fotbaloví fanoušci.

Hned od počátku jsme do pracovní skupiny pro přípravu a realizaci NSCM přizvali zástupce Policie ČR a hasičů. Fanoušci se budou na stadioně jistě cítit bezpečně.

Podobné stadiony v zahraničí žijí i v době, kdy se zrovna nekoná žádná sportovní akce. Jak na tom bude ten ostravský?

Zárukou celoročního fungování stadionu je soukromý koncesionář, který bude vybrán formou PPP (public private partnership). Záležet bude právě na koncesionáři, ale je jisté, že stadion musí žít celý rok. V plánu jsou výstavby restaurace, fanshop. Zvažuje se i výstavba sportovní kliniky nebo fitcentra.

Co pro město tento způsob financování výstavby i následný provoz stadionu znamená?

Je to výrazná finanční úspora. Koncesionář bude zainteresovaný na úspěchu projektu. Zjednodušeně nebo lidově se dá říct: čím více akcí na stadionu bude, tím více vydělá. Tady nejde jen o sportovní akce typu nejrůznějších šampionátů, ale také další kulturní akce.

Financování modelem PPP je populární v celém světě. Čerpali jste zkušenosti z okolních států?

Typickým projektem PPP je třeba výstavba Allianz Areny v Mnichově, kterou zná asi každý sportovní fanoušek. Zrovna na tomto nádherném stánku se podílelo město Mnichov, spolková země Bavorsko, fotbalové kluby Bayern Mnichov, Mnichov 1860 a soukromý subjekt.

Německo je nám ale asi hodně vzdálené…

Podobné výstavby formou PPP jsou běžné i jinde. Třeba v Moskvě se přestavuje fotbalový stadion Dynama Moskva, v Záhřebu se bude stavět hala pro míčové sporty s kapacitou patnácti tisíc diváků. Těch projektů je doopravdy hodně.

Ostrava je hlavně fotbalové město a velká část sportovních fanoušků si přála stadion bez atletické dráhy. Nezvažovalo město možnost toho, že by postavilo jen fotbalový stadion?

Tyto úvahy se samozřejmě objevily, ale nakonec zvítězil kompromis s cílem neohrozit existenci mítinků vrcholové atletiky v Ostravě, ale naopak je dále rozvinout. Toto exkluzivní spojení bude v prostoru střední Evropy unikátní a umožní nám lákat daleko významnější akce. Mnoho úspěšných stadionů takto ve světě existuje a já mohu i skalní fotbalové fanoušky ubezpečit, že divácký zážitek z tohoto stadionu bude nezapomenutelný.

Ve Stuttgartu na stadionu Gottlieba Daimlera atletickou dráhu ruší a rekonstruují stadion na čistě fotbalový. Nemůže za pár let nastat i v Ostravě stejný problém? Jaké má město záruky, že Zlatá tretra bude mít odpovídající úroveň a odpovídající diváckou podporu třeba za pět let?

Jsem přesvědčen o tom, že atletika má v srdcích Ostravanů své pevné místo. Uvědomme si, kolik špičkových hvězd do Ostravy každoročně přijíždí. Obdobný mítink ve střední Evropě nenaleznete a já věřím, že po vzniku NSCM jeho význam nadále vzroste. Záruka konání bude pevně zakotvena ve smlouvě s koncesionářem, a jeho zájmem tudíž bude ve spolupráci s partnery tento mítink nadále rozvíjet. A kdoví, proč by Ostrava nemohla hostit například Golden League?

V Ostravě se bude konat v roce 2011 na novém stadionu i ME do 23 let v lehké atletice. Co taková sportovní akce městu přináší? Vždyť loňské MS do 17 let v atletice zůstalo na okraji zájmu médií a hlavně sportovní veřejnosti.

Ale prověřila organizační schopnosti Ostravy. Jen si vezměte, že to byla svým rozsahem nejrozsáhlejší akce svého druhu v republice. Více sportovců a členů doprovodů nikam nepřijelo. Mistrovství do 23 let bude velmi dobrou sportovní akcí.

Proč si myslíte, že by na nový stadion měli být občané z Ostravska i širokého okolí hrdí?

Už jsem zmínil, že toto centrum bude v době svého vzniku nejmodernějším stadionem v Evropě. V prostoru střední Evropy bezesporu nebude mnoho konkurentů pro tento projekt, což je naše obrovská výhoda. Obdobným stadionem nebudou disponovat ani mnohá hlavní města v regionu. Konání významných akcí na takto velkém stadionu pomůže významně prestiži města a udělá mu nezastupitelnou reklamu. Vzpomeňme si, že Zlatá tretra je každoročně živě vysílána Eurosportem do téměř 150 zemí světa. Bezesporu každý ze sportovních fanoušků si vybaví Allianz Arenu. My pevně věříme, že obdobnou asociaci s Ostravou vytvoří i NSCM.

Řada lidí ale řekne, že pro Ostravu je stadion zbytečně velký.

V Moravskoslezském kraji žije 1,2 milionu obyvatel, což je jen pro srovnání více než v Praze. Ve spádové oblasti okolo sta kilometrů žije takřka pět milionů obyvatel, což je pro koncesionáře hodně zajímavé číslo. Proto město zvolilo stadion s nejflexibilnějším využitím. S tím, jak roste kupní síla obyvatel regionu i společenská prestiž návštěvy sportovních akcí, poroste i počet návštěvníků centra. Uvidíte, stadion nám bude závidět spousta větších měst. Ostravsko je regionem, kde se sportu daří a kde mu lidé rozumějí.