Rok 2010, kdy začnou platit přísnější směrnice pro nakládání s odpadními vodami, považují starostové mnoha obcí na severovýchodě republiky za šibeniční termín. Mnozí starostové se totiž obávají, jestli se jim podaří náročné stavby do požadovaného termínu, ke kterému se ČR zavázala Evropské unii, stihnout.
Města a obce přitom často spoléhají na dotace od státu, případně ze zdrojů Evropské unie. Přidělení dotace a její výše však bude také záviset na smlouvě, jakou mají města s vodohospodářskými firmami. Například obec Vendryně na Třinecku zatím kanalizaci nemá a musí vybudovat pětadvacet kilometrů kanalizačních sítí. Podle nejnovějších odhadů by taková investice vyšla na půl miliardy korun. „Původní rozpočet před dvěma lety počítal s částkou kolem 200 milionů korun, náklady vzrostly kvůli posílení koruny a zdražení stavebních prací. Nyní proto řešíme otázku, zda se vůbec do tak finančně náročného projektu pustíme. Nemůžeme přece obec na sto let dopředu zadlužit,“ obává se starosta Vendryně Rudolf Bilko. Zvýšené náklady by totiž měla obec hradit sama. Vendryně s dalšími sedmi městy a obcemi od Těrlicka až po Mosty u Jablunkova bude budovat kanalizaci v rámci projektu revitalizace řeky Olše. Na celý projekt byla obcím před dvěma lety z evropských fondů schválena celkem miliarda korun.
Současné zvýšení nákladů udělalo všem obcím čáru přes rozpočet. „Jsme rádi, že jsme v roce 2006 v Bruselu uspěli, ovšem můžeme si dovolit uvolnit z rozpočtu zhruba čtyřicet milionů korun, víc ne. Musíme hledat další zdroje, ale zatím nevíme, kde je seženeme. Dostali jsme se do finanční pasti a nevíme, jak z ní ven,“ doplnil dále starosta Vendryně. Starostové některých dalších obcí také zpochybňují požadavek na budování kanalizace v obcích s více než dvěma tisíci obyvatel. „Kdy už konečně dostaneme rozum? Budujme čistírny a kanalizaci tam, kde to má smysl, ne v rozptýlené zástavbě, kde to bude stát horentní částky. To k ničemu nespěje,“ uvedl například na nedávném kongresu zástupců obcí a měst severovýchodu republiky starosta Horních Tošanovic Petr Martiňák.
Podle Petra Jirmana z ministerstva životního prostředí se vyrovnání kurzovních ztrát připravuje. „Maximálně do šesti měsíců by mělo být jasné, v jaké výši bude,“ upřesnil Jirman. Ministerstvo podle něj chce, aby v roce 2010 ve většině případů byly odpadní vody čištěny tak, jak se Česko zavázalo EU. Starostové o tom ale pochybují. „Přístupová dohoda splněna nebude, příprava je natolik náročná, že se to nedá stihnout,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.