Lidé s ucpanými cévami, například těžcí diabetici, kterým hrozí amputace nohou, mají naději, že o nemocné končetiny nepřijdou. Lékaři ostravské fakultní nemocnice jim jako první v zemi začali nabízet novou metodu léčby, která je založena na využití kmenových buněk pacientů.

Počátkem května odebrali třem prvním pacientům jejich vlastní kostní dřeň, zkoncentrovali kmenové buňky a krevní destičky a ty pak aplikovali do svalů bérce nedostatečně prokrvené končetiny.

Kmenové buňky: naděje, když vše ostatní selhalo

„Kmenové buňky se přizpůsobí novému prostředí a nastartují růst nových velmi drobných cévek. Vytvoří se síť vlásečnic, které pomohou prokrvit tkáň nemocné nohy. Pacienti se tak zbaví velmi silných bolestí, kterými trpěli i v klidu, a na delší čas oddálíme hrozící amputaci,“ vysvětlil zástupce přednosty radiodiagnostického ústavu ostravské fakultní nemocnice Václav Procházka s tím, že jde o typické příklady pacientů, kteří již vyčerpali veškeré možnosti základní léčby.

„Aplikace kmenových buněk je v podstatě poslední možností, jak jim pomoci. Nemůžeme jim slíbit úplné vyléčení, ale můžeme jim zajistit prodloužení života bez závažných potíží,“ podotkl Procházka. Novou metodu se naučil u kolegů v Německu.

Dodal, že využití kmenových buněk má v lékařství obrovské možnosti. „Rozsáhlý výzkum běží v oblasti ortopedie, traumatologie, kardiologie, neurologie i onkologie. „Začali jsme s výkony na dolních končetinách, ale chceme se velmi rychle dostat dál, až do oblasti mozkové cirkulace. Proto budeme s našimi americkými a německými kolegy na výzkumu intenzivně spolupracovat,“ plánuje Procházka.