Lepší kanalizační systém má Ostrava díky evropským penězům. Získala na něj z Evropy přes půl miliardy korun. Tento projekt patří zatím k největším, které i z evropských dotací město zrealizovalo. Díky evropským finančním injekcím mohou Ostravané také lépe komunikovat s úředníky. Byl z nich zaplacen informační systém pro komunikaci občana s úřadem eSMO. Evropské fondy například zcela financovaly projekty, které podpořily organizace poskytující ve městě sociální služby, a vzdělávání pracovníků ostravského magistrátu. I díky nim má Ostrava „programové balíčky“, kterými může lákat turisty do regionu, a další.
„Rada města nyní schválila k projektové přípravě projekty za zhruba devět miliard korun. Jde o projekty městských obvodů, příspěvkových organizací města a odborů magistrátu. Na ně lze teoreticky získat spolufinancování formou dotace ve výši necelých osmi miliard korun. Reálně však není možné získat na všechny projekty dotaci. Z projektů bude spolufinancována pouze předem neodhadnutelná část, záleží na tom, jak budou úspěšné při hodnocení,“ vysvětlila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Upřesnila, že k největším plánům patří dostavba plošné kanalizace v částech Ostravy, které nejsou dosud patřičně odkanalizovány. „Jde o projekt za zhruba dvě miliardy korun, bude ho hodnotit přímo Evropská komise,“ řekla mluvčí s tím, že město chce i za evropské peníze postavit například terminál ve Svinově. Zajímavý je podle Vojkovské také integrovaný plán rozvoje města s názvem Ostrava magnet regionu, v jehož rámci budou realizovány dílčí projekty za odhadem dvě miliardy korun.
Vojkovská tvrdí, že největším problémem při realizaci projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie je, že žadatel o dotaci musí zajistit zdroje na jejich předfinancování. „V Česku je nastaven zpětný systém proplácení finančních prostředků, to znamená, že žadatel obdrží dotaci až po ukončení projektu. Přitom není dán přesný termín, do kterého se má dotace žadatelům proplatit. Ti potom čekají až několik měsíců po ukončení projektu na refundaci. Další komplikací jsou u řady projektů nevyjasněné majetkoprávní vztahy a časová náročnost celého procesu přípravy žádosti. Je totiž nutné zpracovat řadu příloh a splnit specifické požadavky. V minulém programovacím období, tedy v letech 2004 až 2006, měl každý operační program svá specifika a pro žadatele bylo velmi náročné veškeré podmínky sledovat a orientovat se v nich. U finančně náročných projektů je administrativa do jisté míry akceptovatelná, nicméně u menších projektů se jedná v řadě případů o přehnané požadavky ze strany administrátorů,“ podotkla Vojkovská.
Problematikou čerpání peněz z evropských fondů se na ostravském magistrátu zabývá v rámci odboru ekonomického rozvoje oddělení externího financování s pěti zaměstnanci. Vzhledem k tomu, že není v jejich silách zpracovávat všechny žádosti, najímá si město také služby externích poradenských firem.