Kontrola doposud probíhala v rámci bývalého okresu Karviná na Těrlické přehradě, v nádrži Kališovo a Vrbickém jezeře v Bohumíně. Od letošního roku však byla obě bohumínská jezera vyřazena ze seznamu hygienou kontrolovaných míst. „Z našeho seznamu byla vyřazena proto, že si to přál Obvodní báňský úřad a rozhodlo se o tom na jednání v Praze. Na obou vodních nádržích probíhá ještě dobývání štěrku,“ informoval vedoucí oddělení Krajské hygienické stanice Ostrava Radim Mudra.
V těchto nádržích se přesto v letním období koupou stovky lidí. „Je to škoda, protože lidé se tak nedoví, jaká je aktuální kvalita vody. Ze špatné kvality vody pak můžou lidem hrozit zdravotní komplikace,“ dodal Mudra. Podle něj hrozí plavcům při výskytu toxických sinic ve vodě v lehčím případě alergické reakce, které se mohou projevit na kůži a sliznicích. V horším případě mohou poškodit člověku ledviny, játra a zasáhnout nervový systém. „Koupající pak mohou z bakterií ve vodě dostat i průjmová onemocnění,“ tvrdí Mudra.
Hygienici začali s pravidelnou kontrolou kvality vod v nádržích na Karvinsku v posledním květnovém týdnu. V rámci Moravskoslezského kraje odebírají vzorky z 24 míst. „Jedná se o vodní plochy bez provozovatele, kde se koupe hodně lidí a Ministerstvo zdravotnictví je vyhláškou zařadilo na seznam, které budeme pravidelně kontrolovat,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Helena Šebáková.
Sledování kvality vody bude hygiena provádět do začátku září v intervalech nejméně jedenkrát za 14 dní. Na základě výsledků z prvních letošních odběrů vzorků, je kvalita vody na všech koupacích místech vyhovující. Aktuální informace o kvalitě vody na www.khsova.cz.