Starostové ostravských obvodů nenašli společnou řeč, neshodli se na tom, zda začnou od ledna vybírat na dani z nemovitosti více než doposud. Proto zůstane koeficient, kterým by se od příštího roku upravila daň z nemovitosti, stejný. Ulevilo se hlavně starostům venkovských obvodů, kteří by asi museli odolávat nespokojenému tlaku majitelů rodinných domků a zahrad. Naopak vedení velkých obvodů se zlobí. Už už vidělo několik milionů korun v obecní pokladně navíc, za které by se daly rekonstruovat školy, opravit chodníky nebo postavit parkoviště.

Pokud by chtěla Ostrava od příštího roku vybírat více peněz na dani z nemovitosti, museli by koncem června zastupitelé schválit celoměstskou vyhlášku. Ta by jasně stanovila, o kolik by se daň zvýšila. Proto před časem požádal náměstek ostravského primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS) vedení městských obvodů, aby se k problému vyjádřilo. „Neshodli se. Některé obvody navrhovaly, aby se koeficient nezměnil, jiné ho chtěly zvýšit třikrát, další na maximum, tedy pětinásobek. Za této situace jsme došli k závěru, není možné najít během několika týdnů přijatelný kompromis. Koeficient se proto příští rok nezmění. Z mého pohledu je také nemyslitelné v současnosti zvyšovat daňovou zátěž obyvatelstva,“ vysvětlil Ženatý.

Starosta Poruby a předseda Sboru starostů Miroslav Novák (ČSSD) věří, že se obvody časem domluví, už nyní by zřejmě starostové přistoupili na dvojnásobné zvýšení koeficientu daně z nemovitosti. „Poruba navrhovala trojnásobné zvýšení. Znamenalo by to pro nás osmnáct milionů ročně navíc v obecní pokladně. Za tyto peníze bychom mohli například vyřešit parkování a zpevnit komunikace v prvním stavebním obvodu Poruby,“ podotkl Novák.

Líto je to i starostovi Ostravy-Jihu Karlu Sibinskému (ČSSD). Vedení tohoto obvodu navrhovalo maximální zvýšení daně z nemovitosti, až na pětinásobek stávajícího koeficientu. „Je to škoda, protože jednotliví majitelé nemovitostí, bytů by navýšení zase tolik nepocítili, udělalo by to pro jednotlivce několik stokorun ročně. Celkově by to však pro obvod znamenalo dost znatelný příjem do obecní pokladny. Mohli bychom za ně postavit třeba několik nových chodníků nebo vyřešit dopravu v ulicích Kaminského a Jiříkovského na Dubině,“ míní Sibinský.

Místostarosta Ostravy-Jihu, kde převládá bytová zástavba, Jiří Voloch (ODS), vyčíslil, že obvod by pětinásobným zvýšením koeficientu daně z nemovitosti získal okolo sedmi milionů korun. „Majitelé bytů platí nyní na dani okolo sedmi set korun ročně, po zvýšení by to bylo okolo jedenácti set. Není to nijak drastické navýšení,“ tvrdí Voloch.

Spokojen je naopak starosta Třebovic František Šichnárek (SNK ED). „Tím že koeficient zůstane stejný, přijdeme zhruba o sedmnáct milionů korun do obecní pokladny. Zvýšením daně bychom ale neúměrně zkomplikovali život majitelům rodinných domků. V obvodu převládá tento typ zástavby. Zatímco majitel dvoupokojového bytu zaplatí nyní na dani z nemovitost asi dvě stovky, domkaři zhruba jedenáct set ročně. Po zvýšení koeficientu by se daň vyšplhala k několika tisícům korun. To by zejména pro důchodce mohlo být i likvidační,“ konstatoval Šichnárek.