Své zastoupení budou mít i ochránci zákona z České republiky. Devatenáctičlenná skupina se na cestu do Švýcarska vydala ve středu. Jsou v něm i tři specialisté ze severomoravské policie. „Pojedeme přes Německo. Našim prvním cílem je Bern, kam dorazí všechny policejní týmy,“ uvedl severomoravský kriminalista Rostislav Chobola, který se zabývá problematikou extremismu a diváckého násilí.

V Bernu čeká policisty první společná instruktáž týkající se zajištění bezpečnosti během šampionátu. Experti z České republiky se poté přemístí do Basileje, kde se naši fotbalisté představí během sobotního zahajovacího zápasu s domácími Švýcary.

Jen ti nejlepší

O složení týmu rozhodovalo ministerstvo vnitra a policejní prezidium. Místo v něm získali zkušení policisté, kteří uspěli ve výběrovém řízení. Jedním ze základních předpokladů byla znalost angličtiny, velkou výhodu měl ten, kdo uměl i německy, případně francouzsky.

Policisté budou na šampionátu působit v civilu i uniformách. „Budeme i ve smíšených hlídkách s policisty z pořadatelských zemí,“ uvedl Chobola s tím, že policisté budou dohlížet nejen na to, aby se naši fanoušci nedostali do konfliktů, ale jsou také připraveni jim poradit v různých situacích, ve kterých se v cizím státě mohou ocitnout.

Do Švýcarska a Rakouska jede policejní tým, jehož většina členů má za sebou mistrovství světa, jež se před dvěma roky konalo v Německu. „Tehdy to pro nás bylo velmi poučné. Zkušenosti samozřejmě využijeme i nyní na mistrovství Evropy,“ řekl Chobola. Policisté se vždy přemístí do města, kdo naši fotbalisté odehrávají své zápasy.

Záleží na fotbalistech

Jak dlouho čeští ochránci zákona na šampionátu zůstanou, není zatím jasné. „Na nás to nezáleží. Když to řeknu trochu nadneseně, náš osud je v rukou fotbalistů. Minimálně to jsou tři zápasy ve skupině. Vše další bude záležet na tom, zda náš tým postoupí. Samozřejmě si přejeme, abychom z mistrovství odjížděli co nejpozději,“ uzavřel Chobola, který věří, že naši policisté nebudou mít důvod k vážnějším zásahům.

Buďte slušní!

„Ministerstvo vnitra apeluje na fanoušky, aby svým chováním přispěli k dobré atmosféře šampionátu, vhodně podpořili národní fotbalový tým a vyvarovali se výtržností,“ prohlásila Jana Malíková, mluvčí ministerstva vnitra České republiky, která v této souvislosti zdůraznila, že Rakousko v průběhu mistrovství Evropy obnoví ochrany vnitřních hranic se všemi sousedními zeměmi včetně České republiky.

Jako kdysi

Znovuzavedení kontrol na státních hranicích bude trvat od 2. června do 1. července. V tomto období lze překračovat česko-rakouskou státní hranici pouze na hraničních přechodech. Stejně tak je nutné absolvovat hraniční kontrolu při letech z a do Rakouska. Rakousko v zásadě obnoví režim, který na česko-rakouské hranici platil v období před rozšířením Schengenu. Návštěvníkům z České republiky však nadále bude stačit i občanský průkaz. „Čeští státní občané mohou cestovat do Rakouska s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem,“ uvádí na svých stránkách rakouské velvyslanectví v Praze.

Fanambasády

Ve Švýcarsku a Rakousku budou během mistrovství, stejně jako před dvěma lety v Německu, fungovat fanouškovské ambasády dvojího druhu. Stacionární fanambasády v podobě informačních stánků lze nalézt ve všech městech, kde se hrají zápasy. Objeví se v těsné blízkosti oficiálních velkoplošných projekcí, takzvaných Fan-Festů, nebo také v centru města. Služby těchto ambasád zajistí místní vyškolení dobrovolníci. Vedle stacionárních fanambasád budou fungovat i mobilní fanambasády jednotlivých účastnických států. Českou tvoří čtyřčlenný tým se zkušenostmi z turnajů EURO 2004 a MS 2006. Zástupci fanambasády České republiky jsou připraveni příznivcům zprostředkovat kontakty na velvyslanectví, což je důležité zejména v případě ztráty cestovních dokladů nebo na tým Policie ČR, který bude působit ve Švýcarsku i v Rakousku.

Kde budou naši policisté nasazeni:

Den / Město Zápas
7. 6. Basilej Švýcarsko-Česká republika
11. 6. Ženeva Česká republika-Portugalsko
15. 6. Ženeva Turecko-Česká republika

V případě postupu ze skupiny hraje Česká republika v závislosti na umístění ve skupině buď 19. 6. v Basileji nebo 20. 6. ve Vídni.

Semifinále se pak hrají 25. 6. v Basileji a 26. 6. ve Vídni. Finále je na pořadu 29. 6. ve Vídni.