Každá druhá ostravská škola bude podle dosavadních zjištění Deníku v pondělí zavřená. Očekává se však, že stávku učitelů nakonec podpoří až tři čtvrtiny školských zařízení v krajském městě. Mnoho dětí tak bude mít už podruhé v tomto školním roce nečekaný den volna navíc. Učitelé budou stávkovat obdobně jako na počátku prosince loňského roku kvůli nelichotivému stavu českého školství. A samozřejmě také kvůli výši svých platů.

Nejednoho rodiče ale naopak trápí, že si bude muset na pondělí komplikovaně zajišťovat hlídání svých dětí. Ne každý má totiž po ruce babičku a uvolnění z práce pro něj rovněž nepřipadá v úvahu. To je třeba případ Gabriely Rziepielové z Ostravy-Dubiny. Maminky holčičky, která nyní chodí do první třídy.

„Stávka učitelů mi určitě zkomplikuje život. V práci si volno vzít nemůžu a jako samoživitelka vlastně ani nechci. Babičky jsou zatím taky ještě zaměstnané, takže musím hledat složitě hlídání jinde,“ zlobila se Rziepielová a dodala, že přitom stále nechápe, jaké jsou ke stávce důvody.

Podle Dagmar Regelové, předsedkyně školských odborů Moravskoslezského kraje, ale většina rodičů naopak důvody učitelů chápe a podporuje je v jejich aktivitě. „Ačkoliv se už k loňské stávce připojily také mateřské školy, sešli jsme se přesto s potěšujícím zjištěním, že rodiče za námi stojí. Všechno je o komunikaci. Vysvětlili jsme rodičům, že nám stejně jako jim jde hlavně o to, aby jejich děti vzdělávali kvalifikovaní učitelé,“ uvedla Regelová s tím, že bez dostatečného navýšení financí pro školství to tak být nemusí.

Podobné vyjádření k důvodům stávky pak přidala i Marie Návratová, předsedkyně ostravských školských odborů. „Je nutné upozornit společnost, že je školství ve velmi špatném stavu. Nejdeme do stávky za platy. Peníze chybějí na pomůcky či na vzdělávání pedagogů,“ řekla Návratová.

„Z Ostravy pojedou pražskou demonstraci podpořit dva autobusy učitelů,“ dodala ještě předsedkyně ostravských školských odborů.