Několikrát do týdne policisté a strážníci v Moravskoslezském kraji při kontrole či vyšetřování dopravní nehody narazí na motoristy, kteří usedli za volanty vozidel bez toho, aby vlastnili řidičský průkaz. Na taková počínání přitom zákon v současné době pamatuje až ročním žalářem. Důvodů, proč takto riskují, je hned několik. Jedním z nich jsou poplatky za autoškoly pohybující se v řádech tisíců korun, dalším je snaha zažít dobrodružství. Mnozí také tvrdí, že nemají čas absolvovat několikatýdenní autoškolu.

Výmluvy

Ochránci zákona se však setkávají i s velmi kuriozními výmluvami. Doslova dech jim vyrazila šestadvacetiletá žena navštěvující autoškolu. Prohlásila, že je zamilovaná do instruktora. Prý se chtěla sama zlepšit v řízení, aby jej při jízdách mohla ohromit.Jiný hříšník uvedl, že hodlal ve zhruba tři sta metrů vzdáleném obchodu nakoupit větší množství potravin a nechtělo se mu jít pěšky.„Bez řidičského oprávnění jsme letos přistihli dvacet osob, vždy se jednalo o muže,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Veronika Lhotská s tím, že věkový průměr činí šestadvacet let. „Nejstaršímu bylo jedenašedesát let, nejmladšímu pak patnáct let,“ doplnila Lhotská.

Alkohol

V poslední době se ostravští policisté a strážníci stále častěji setkávají i s motoristy, kteří nejenže nemají řidičák, ale dokonce porušují předpisy a jsou navíc opilí.Jednoho z takových zadržela hlídka městské policie v Ostravě-Mariánských Horách. Motorista nerespektoval značku Stůj, dej přednost v jízdě. Strážníci jej proto zastavili. Již v té chvíli kvůli alkoholovému oparu linoucímu se z vozu pojali podezření, že je opilý. To záhy potvrdila orientační dechová zkouška. Řidič měl téměř 2,3 promile alkoholu. Případ převzala státní policie.

Hazardér se pokusil ujet

Jiný hazardér se dokonce pokusil ujet. Strážníci jej zahlédli ve chvíli, kdy v Ostravě-Radvanicích zamířil do uličky, kde byla značka zakazující vjezd. Hlídka se jej snažila zastavit, řidič ale před ní začal rychle couvat. Přitom ale narazil do stromu.V rámci celé České republiky policisté v loňském roce zaznamenali téměř osmnáct tisíc přestupků týkajících se jízdy bez řidičského oprávnění.

Novela zákona

Až roční vězení za jízdu bez řidičského oprávnění hrozí od července roku 2006, kdy začala platit novela silničního zákona. Již brzy by ale mohlo dojít k výrazně změně. V připravované novele trestního zákona totiž příslušný paragraf chybí. Jeho vypuštění prosadil ministr spravedlnosti, a to i přesto, že policie ani ministerstvo dopravy nepovažují tento krok za šťastný. Pokud bude novela schválena, mohla by začít platit od ledna příštího roku. Za jízdu bez řidičáku by poté bylo možné uložit pouze pokutu a zákaz řízení. Teprve při druhém porušení předpisů by v úvahu přicházelo trestní stíhání, a to za maření úředního rozhodnutí.