Přestože hrubá mzda brigádníků je letos v průměru o dvacet procent vyšší než loni, na tak velké přilepšení za práci o letních prázdninách se studenti těšit nemohou. Část výdělku jim totiž spolkne díky reformě veřejných financí vyšší daň z příjmu. A pro většinu z nich přibude nově i povinnost platit zdravotní pojištění. A to přesto, že ho za ně hradí stát. Zatímco loni tak studenti odvedli z vydělaných deseti tisíc dvanáct set korun, letos se jim z výdělku odkutálí zhruba o tisíc korun více.

„Předchozí i nynější vlády vždy dokázaly zájemcům o brigády nějak zkomplikovat život. Ve stylu co platilo loni, letos už neplatí a naopak. Nebo novinkami,“ konstatoval Radovan Burkovič, jednatel personální agentury Job-centrum Ostrava. Nejinak je tomu i letos po novele zákoníku práce.

Ministerstvo financí tvrdí, že díky slevám na dani si studenti nepohorší. Praxe je však jiná. Slevu mohou uplatnit pouze u jediného zaměstnavatele, běžně však během měsíce studenti vystřídají dva až tři.

Na zvýšené odvody státu nakonec doplatí zaměstnavatelé, brigádníci je nyní stojí více peněz. „Firmy zvýší brigádníkům mzdy, aby jim pokryly státní odvody, více jim to zatíží rozpočet. To je pro ně negativní zpráva,“ konstatoval Burkovič. A musí počítat i s dalšími náklady. Například pokud brigádníka najmou přes pracovní agentury, které nemohou uzavírat takzvanou Dohodu o provedení práce, platí mu zdravotní pojištění, a to dalších devět procent.

Přesto se firmy na léto bez brigádníků neobejdou – největší zájem hlásí potravinářské a stavební společnosti. Pravidelně je přijímá například pekárna Semag. „I když je to pro nás nyní dražší, na využívání této síly to moc nezmění, my je na výpomoc potřebujeme,“ konstatoval výkonný ředitel společnosti Ivo Tarkowski. Podle něj by neměl stát zaměstnávání studentů znevýhodňovat, ale spíše podporovat. „Získávají tak pracovní dovednosti, je to jejich první styk s reálným světem,“ podotkl Tarkowski s tím, že jestli to tak půjde dál, budou firmy místo studentů shánět levnější pracovní sílu z ciziny.

Hrubá mzda brigádníků se v současnosti pohybuje od padesáti do sta korun za hodinu. Z aktuálních nabídek personálních agentur vyplývá, že například stavebními pracemi si lze vydělat osmdesát korun na hodinu, sčítáním vozidel na křižovatkách pětašedesát korun.