Jen co v sobotu úklidová četa vyčistí území po bývalé koksovně v centru Ostravy od pivních kelímků a dalšího nepořádku ze zahajovacích oslav, dostane se na Karolině konečně ke slovu těžká technika. Po dvou letech netrpělivého čekání začne na lukrativním třicetihektarovém území růst nové moderní centrum moravskoslezské metropole. Stavět se bude ve čtyřech etapách, přičemž ta první má být hotova už za pouhé dva roky.

„Vypadalo to, že projekt jako by usnul, ale nachystat takovou stavbu je náročná práce. Jen pro první etapu jsme například potřebovali zhruba čtyřicet stavebních povolení,“ přiblížil Luboš Kočí, šéf společnosti Multi Development, dění od vítězství v developerské soutěži v červnu roku 2006.

Zmiňovaná první fáze výstavby spolkne podle jeho dalších slov zhruba sedm miliard korun a po jejím dokončení se lidé dočkají především velkoryse řešeného obchodně zábavního centra. Chybět ale nebudou ani kanceláře či dvě stovky bytů. Skvostem by pak měla být subtilní lávka s podpisem světoznámé české architektky Evy Jiřičné.

„Nejprve se začne budovat infrastruktura, na jejíž realizaci už byly vybrány firmy. Pozitivní zpráva pro Ostravany je, že by dopravní obsluha staveniště neměla zatížit provoz v centru města. Bude totiž přivedena na Karolinu bokem,“ uvedl dále Kočí.

Náměstek primátora Lukáš Ženatý, který za město koordinuje projekt Karoliny, pak u včerejší slavnostní příležitosti připomněl, že nové centrum začíná růst přesně dvacet let poté, co byly na Karolině zbourány poslední původní objekty. Zachováno z dávné minulosti zůstalo jen takzvané historické dvojhalí. To chce Multi Development ve spolupráci s městem a za využití evropských peněz přeměnit na kulturně společenské prostory.

Co se děje na Karolině? Sledujte on-line

Průběh výstavby Nové Karoliny budou moci lidé sledovat pomocí web kamer on-line na internetových stránkách města. I vy tak můžete být při tom, když bude růst nové centrum Ostravy. Stavba potrvá až do roku 2016, celkově by společnost Multi Development měla přijít zhruba na 15 miliard korun.

Společnost Multi Development, která v příštích letech vybuduje Novou Karolinu, zveřejnila ve vizualizacích její budoucí podobu. Nyní se na ně můžete v naší fotogalerii podívat.