Kvasnicový ležák je speciální pivo, které pivovar Ostravar nabízí pouze jednou ročně – právě při příležitosti svých Slavností. „Na rozdíl od běžného ležáku se jedná o živější a mírně zakalené pivo, které je plně v moci pivovarských kvasinek,“ vysvětluje vrchní sládek ostravského pivovaru Hans Arnd Dahnken a dodává, že díky absenci filtrace a pasterizace získává kvasnicový ležák zcela výjimečnou chuť a vlastnosti.

V současné době již dozrává kvasnicový ležák v tancích ve sklepích pivovaru. „Zásoby jsou dostatečné, pivo určitě nedojde,“ slibuje vrchní sládek. „Živé pivo“, jak mu říkají pivovarníci, bylo dříve na čepu v řadě hospod. Dnes se již pro svou krátkou trvanlivost vaří pouze pro slavnostní příležitosti. Jen v loňském roce jej návštěvníci Slavností vypili přes čtyřicet tisíc půllitrů.

Kromě kvasnicového ležáku budou při Slavnostech pivovaru Ostravar na čepu i další čtyři značky z produkce ostravského pivovaru – světlý ležák Ostravar Premium, silná čtrnáctka Ostravar Strong a známé pivní speciály – sametový Velvet a magicky černý Kelt.

Vedle kvasnicového ležáku bude po celý den připraven bohatý program. Hlavními taháky na jubilejních desátých Slavnostech pivovaru Ostravar budou letos kapely Chinaski, Wohnout, Mňága a Žďorp, Desmod, UDG a Medvěd 009.

Místek konání ostravských pivních slavností bude již tradičně areál pivovaru Ostravar na Hornopolní ulici.