Státní příspěvek, který dostávaly firmy na handicapované zaměstnance, se totiž od letošního roku snížil. Někteří zaměstnavatelé se tak dostávají do finančních problémů a musejí propouštět.

Nevidomý muž teď žije v nejistotě

Svět Zdeňka Janáka je ponořen do tmy. Sympatický Ostravan je sice nevidomý, na nudu si ale zatím stěžovat nemůže.

„Chodím normálně do zaměstnání, pracuji u počítače. Veškerou komunikaci mi usnadňuje speciální program, který převádí text na obrazovce do mluveného slova,“ říká. Smlouvu má ale jen do konce června. „Nevím, jestli mi ji zaměstnavatel znovu prodlouží, když teď dostává nižší příspěvky od státu,“ dodává mladý muž. Ruce do klína však složit nehodlá. „Kdyby to nedopadlo, asi bych začal se svými přáteli společně podnikat. Chtěli bychom rozjet vlastní internetový obchod. Práci u počítače bych měl zvládnout,“ svěřuje se se svými plány. Jeho svět je ponořen do tmy, barvy ani sny v něm však rozhodně nechybějí.

Změny v legislativě dusí chráněné dílny

Zaměstnavatelé na Ostravsku se obávají, že vládní reforma by mohla být pro mnohé z nich likvidační. Úřad práce sice prozatím vlnu propuštěných nezaznamenal, první případy se však již objevují.

„U firem, které zaměstnávají více než 50 procent osob se zdravotním postižením, jsme letos zaznamenali o jedenáct žádostí zaměstnavatelů o příspěvek na jejich zaměstnávání více než ve stejném období loňského roku. Loni si za první čtvrtletí podalo žádost padesát zaměstnavatelů, letos už 61. Prozatím jsme vyplatili přes třináct milionů korun, přičemž některé žádosti ještě nejsou uzavřeny,“ uvedla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.

Celkový počet evidovaných uchazečů o zaměstnání se zdravotním postižením se v Ostravě snížil z lednových 2857 osob na 2715 ke konci dubna. „Zdravotně handicapovaných uchazečů z naší evidence neubývá takovým tempem jako ostatních uchazečů, ale i jim se daří najít zaměstnání. Některé firmy v meziročním srovnání naopak zvýšily své stavy,“ tvrdí mluvčí .

Šancí jsou pro ně družstva, dílny a chráněná pracoviště, v nichž se podařilo najít práci téměř sedmi stovkám handicapovaných. Změny v legislativě je však připravily o část prostředků, které nyní musejí shánět jinde. „Zatím jsme propouštět nemuseli, máme stále stejný počet zaměstnanců,“ říká Zdeněk Boldys ze sdružení VIZ centrum, které ve dvou chráněných dílnách zaměstnává téměř dvě desítky lidí se zdravotním či mentálním postižením. „Spolupracujeme s úřadem práce při pracovních rehabilitacích a dokonce snad ještě někoho přijmeme,“ dodává.

Charita sv. Alexandra dává ve svých čtyřech chráněných dílnách práci 49 lidem, z toho čtyřiceti se zdravotním postižením. „Změny v legislativě nás tlačí, abychom propouštěli. Zatím o tom neuvažujeme, jak to však bude dál, nevíme,“ posteskl si ředitel Charity Pavel Folta. „Loni jsme dostali na zaměstnávání těchto lidí celkem 3,1 milionu korun. Letos to bude zhruba o milion méně. Chráněné dílny nemohou vytvářet zisk a soutěžit s trhem. Je to nerovný boj. Jsme tak pod obrovským tlakem, stále musíme shánět granty a další zdroje peněz, abychom dílny udrželi při životě. Jinak nás konkurence pohltí,“ dodal Folta.

Firmy začínají propouštět

Pět svých zaměstnanců už musela ve zkušební době propustit společnost EU Hrbáč Group. „Těžko jsme to těm lidem vysvětlovali, byli šikovní, ale situace je neudržitelná,“ tvrdí Pavel Hrbáč. Zákony by se podle něj neměly tak rychle měnit. „Jedna vláda něco schválí, druhá to vzápětí zruší. To je pak problém,“ dodává.

„Zatím jsme snížili stavy o čtyři zaměstnance, obávám se však, že budou následovat další. Byli to lidé, kteří se u nás zapracovávali,“ říká Ctirad Sněhota z výrobního družstva invalidů VDI Meta. Snížení příspěvků na zaměstnávání zdravotně postižených letos připraví družstvo o čtyři miliony korun. „Zaměstnávat handicapované je finančně náročné. Je to sázka do loterie, nikdy nemáte jistotu, kolik práce za den zvládnou. Než se z nich stanou plnohodnotní zaměstnanci, stojí to spoustu času a úsilí. Dotace tu rozhodně hrají svou roli,“ je přesvědčen Sněhota.

Dvaačtyřicetiletá zdravotně postižená paní Eva již o zaměstnání přišla. „Jsem nyní bez práce a bez peněz. Nedovedete si představit, jak je hrozné být sama mezi čtyřmi stěnami. Jsem na dně!“ přiznala se slzami v očích žena.