Místostarosta Mariánských Hor a Hulvák Jiří Boháč s radním Jiřím Jezerským se snaží kritickou situaci alespoň částečně řešit. Jezerský přemluvil několik soukromých firem, aby aspoň kousek těch nejhorších obecních ploch zadarmo posekaly. Boháčovi se zas podařilo zadat firmě P&P Group zakázku do 300 tisíc korun, na kterou nepotřebuje obvod posvěcení představitelů měs­ta.

„Od čtvrtka pracovníci této firmy sečou ta nejkritičtější místa. Například ulice Vršovců, Přemyslovců, postupovat budou směrem na Vítkovice. Sídliště Fifejdy I. dává do pořádku firma Arbor v rámci záručních prací na regeneraci sídliště,“ upřesnil místostarosta Bo­háč.

V úterý by měli městští radní rozhodnout, kdo se bude o údržbu zeleně v obvodu dlouhodobě starat. „Teď je připravena výběrovka na dvoje sečení, ta jde do jednání Rady města Ostravy v úterý 10. června. Netušíme, jak městští radní rozhodnou, zda se jim budou zamlouvat naše návrhy. Pokud vše půjde dobře, kolečko bude pokračovat a materiál se zase vrátí na jednání naší obvodní rady. O problémech víme, moc se našim občanům omlouváme. Mrzí nás to,“ řekla starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková. Tvrdí, že obvod nemá vybrány a nasmlouvány firmy, které by se staraly o údržbu zeleně, kvůli úřednickým průtahům vyplývajícím z nucené správy města.

Ta byla na obvod uvalena koncem loňského roku. Vedení obvodu tak přišlo o právo nakládat s obecním majetkem a ztratilo rozhodovací pravomoci. Veškeré smlouvy, výběrová řízení a další jejich kroky musejí sledovat magistrátní úředníci a posvětit vedení Ostravy.

Představitelé města toto vysvětlení odmítají. Náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář uvedl, že odložení zadání veřejné zakázky na údržbu zeleně souvisí s rozpočtovým provizoriem, ve kterém musel kvůli chybám obvodních radních začátkem roku obvod žít.