Kdysi se v nich pekl chleba a rohlíky. Po roce 1948 to však s nimi vzalo rychlý spád. Dva domy na Českobratrské ulici, stojící naproti budově Janáčkovy konzervatoře, dnes mohou klidně nést nálepku ostuda města.

„Byla to pekárna s moderní pecí a se sklady na deset tun mouky. Když se na počátku padesátých let dostala pod křídla Budoucnosti, tak to tady šlo od desíti k pěti. Jeden čas to zde dokonce Mototechna chtěla přeměnit na garáže,“ nastínil příběh domů jejich dnes už bývalý majitel.

Starší muž, který nechtěl zveřejňovat své jméno, velmi dlouho odolával tlaku města i investorů, aby zchátralé domy prodal. V jednu chvíli už mu z magistrátu hrozili i vyvlastněním. On se ale nakonec raději dohodl se společností Skanska Property, která nyní staví hned v sousedství kancelářský objekt s názvem Nordica. „Nejsem rád, že jsem to prodal, měl jsem to tady rád. Navíc jsem měl na venkovní zdi umístěny dva billboardy, které mi nesly přes dvacet tisíc ročně. Ale Skanska zaplatila docela slušně, nešlo čekat na nabídky do nekonečna,“ vyjádřil se posmutnělý muž.

Nový majitel zchátralých nemovitostí podle svých slov teprve začíná připravovat konkrétní projekt, který barabizny nahradí. Jasno už má ale v tom, že půjde o kancelářský objekt. S demolicí by chtěl začít během jednoho roku. „V současné době je projekt teprve ve fázi architektonického návrhu, nicméně naše společnost klade velký důraz na ekologické stavitelství. Tím je myšlen důraz na využití přírodních materiálu a také na nízkou energetickou spotřebu,“ sdělil Deníku Johan Hedve ze společnosti Skanska Property.

Dále ještě doplnil, že o tyto domy, jež jsou mezi lidmi známy jako „barabizny“, usilovala Skanska Property právě proto, že se nacházejí v blízkosti jejího objektu Nordica, který se nyní staví. „Tato část města Ostravy nám zkrátka připadá zajímavá,“ dodal ještě Hedve s tím, že výše investice bude záviset na celkovém architektonickém řešení budovy a bylo by proto předčasné o ní nyní mluvit.