Lidé letos zaplatí za pohřby zesnulých příbuzných více, přičemž většina pozůstalých již nemá nárok na pohřebné. Ceny tlačí vzhůru rostoucí náklady na energie a zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Například v Ostravě vzrostly ceny pohřbů zhruba o deset procent. Zatímco loni stál pohřeb v průměru osmnáct tisíc korun, letos to je zhruba o dva tisíce více.

Podle ředitele největší pohřební služby Concordia Josefa Hájka se však zrušení pohřebného nijak zvlášť neprojevilo. „V Ostravě se nikdy na smuteční obřady moc nedrželo. Kdo chce svým zemřelým udělat důstojné rozloučení, udělá je i bez státního příspěvku. Rodiny pozůstalých stále volí spíše klasické obřady,“ tvrdí Hájek, který je zároveň tajemníkem Sdružení pohřebnictví ČR. Mnozí lidé však podle něj dávají přednost spíše levnějším variantám pohřbů. Ten nejlevnější se dnes pohybuje kolem osmi tisíc korun.

Rovněž podle Zdeňka Grabici z pohřební služby Acordia nevedlo zrušení pohřebného k tomu, že by lidé nechtěli pohřbívat své zesnulé. „Spíše naopak, je vidět, že se i na Ostravsku zvedla kupní síla. Kdo nechtěl, nedělal velký obřad ani dříve,“ tvrdí.

„Starší lidé u nás mívají na pohřby našetřeno. Především na vesnicích se dodnes dělají pohřby s plnou parádou. Naopak v městských částech Ostravy, například v Zábřehu či Hrabůvce lidé volí spíše levnější varianty nebo pohřby zcela bez obřadu,“ tvrdí majitel pohřebního ústavu Charitas Vítězslav Dernický z Nové Bělé. Počet takových pohřbů v posledních letech trvale narůstá. „Jednak je to otázka peněz, ale i anonymita velkoměsta, kde se rozloučení dá snáze odbýt. Na vesnicích se to tak neprojevuje, tam mají úctu a se zesnulým se důstojně rozloučí,“ říká Josef Hájek. „Bezovky“, jak se jim v profesním žargonu říká, se stávají téměř módou. Během posledních pěti let se jejich podíl zvýšil na třetinu. „A nejsou to jen lidé, kteří nemají peníze, spíše naopak,“ zdůrazňuje.

„Nárůst zpopelnění bez obřadu je celorepubliková záležitost. Kultura národa se pozná podle toho, jak se chová ke svým zesnulým. Česko je na tom dost špatně. Hodně hrobů je opuštěných, na hřbitovech se krade, pořadí hodnot je někde jinde,“ shodují se majitelé pohřebních služeb.