„Stále tak pokračuje nepřetržitý pokles počtu nezaměstnaných osob, který je doposud nejdelší a nejvyšší v historii ÚPO. Od ledna loňského roku došlo ke snížení počtu uchazečů o zaměstnání o 8,7 tisíce osob. Nadále přetrvává zvýšená poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích, hlavně v souvislosti se zahajováním nebo rozšiřováním výroby v důsledku nových investic v kraji,“ uvedla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.

Míra nezaměstnanosti v Ostravě během uplynulého měsíce klesla o 0,3 procenta a dosáhla úrovně 8,1 procenta. Nově se během května ucházelo o zaměstnání více než 1,3 tisíce osob. Počet volných pracovních míst v okrese Ostrava se proti minulému měsíci snížil téměř o tři stovky. V závěru května měli tedy zájemci a uchazeči o zaměstnání k dispozici téměř 5,5 tisíce volných míst. Nejvíce vhodných pracovních míst je pro řidiče nákladních automobilů a tahačů, svářeče kovů a páječe, pracovníky ostrahy, obsluhu šicích a vyšívacích strojů, pomocné dělníky ve stavebnictví a obsluhu jeřábů.

Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce po svářečích kovů a páječích, zámečnících, zednících, frézařích a soustružnících. Přetrvává také zájem o vysokoškoláky, zejména o konstruktéry, projektanty, programátory, lékaře, techniky a kontrolory jakosti. O jedno volné pracovní místo se mohli koncem května v okrese Ostrava teoreticky ucházet zhruba tři lidé.

V celém Moravskoslezském kraji evidovaly úřady práce koncem minulého měsíce přes 55,5 tisíce uchazečů, což je v porovnání s dubnem o 2,4 tisíce méně. Míra nezaměstnanosti se snížila o 0,3 procenta.