„Chceme tím vyjádřit naši nespokojenost s celkovou podhodnoceností školství,“ vyjádřila se Marie Návratová, předsedkyně ostravských školských odborů. Mnohým rodičům se ale tato aktivita nelíbí. „Stávkující ať se laskavě zamyslí, koho nejvíc stávka postihne. Nejvíce samozřejmě rodiče dětí, kteří s nimi musí zůstat doma, nikoho jiného. Je to normální vydírání. Učitelé mohou klidně stávkovat, ale jen o víkendu, nebo o prázdninách. Můj plat žádného učitele také nezajímá,“ horlil proti stávce v bouřlivé diskusi na www. moravskoslezsky.denik.cz čtenář podepsaný jako Jaroušek.

Nejvíce nespokojené jsou přitom základní a mateřské školy, které trpí nedostatkem prostředků na školní pomůcky a platy nepedagogických zaměstnanců. Mnohé z protestujících škol dnes omezí provoz jen částečně, většina ale zůstane úplně uzavřena. Celkový počet stávkujících škol se v Moravskoslezském kraji vyšplhá až ke čtyřem stům. „Nejsme spokojeni se stavem našeho školství, ke stávce se ale nepřipojujeme,“ sdělil Petr Opletal, ředitel Základní školy Mjr. Nováka v Ostravě-Hrabůvce. „Řešíme v současnosti větší problém, a tím je zavření celé naší školy. Stávkou bychom už nic nevyřešili,“ dodal posmutněle.

Kromě uzavření škol pedagogové organizují i protestní akci před Úřadem vlády. Z Moravskoslezského kraje se tam vypraví šest autobusů, z toho dva z Ostravy. „Nemůžeme si však dovolit delší než jednodenní stávku,“ poznamenává znovu Marie Návratová.

Už tak uvedou učitelé rodiče školáků do nezáviděníhodné pozice. Musejí totiž řešit otázku, kam své ratolesti umístit v době, kdy by měly běžně sedět ve školních lavicích. Přesto i jednodenní stávka bude mít podle učitelů svůj význam. „Skutečně nám ubylo značným způsobem prostředků například na další vzdělávání pedagogů,“ vyjmenoval jeden z dalších z důvodů ke stávce Jan Veselý, ředitel Základní školy Gen. Píky. Ta zůstane jako mnohé další v Ostravě dnes pro děti zavřená.

JAKUB SOSNA
JAN ŠIMEČEK