„Celkem osmdesát dva základních a středních škol je dnes zavřených, dalších devatenáct zařízení má omezený provoz,“ uvedla během stávky Marie Návratová, předsedkyně ostravských školských odborů.

Nespokojenost s finanční situací tak podle ní vyjádřilo devadesát procent lidí zaměstnaných ve školství. Přímo do Prahy přijelo podpořit stávku šest autobusů z Moravskoslezského kraje, z toho dva z Ostravy. To, že učitelé mají nyní problémů až nad hlavu, ale školákům příliš nevadí.

„Jsem rád, že je stávka. Venku je pěkně, takže si plánuji s kamarády zahrát bowling. Co se týká práce učitelů, mohli by zlepšit svůj přístup ke kolektivu, jinde ve výuce problémy nevidím,“ vyjádřil svůj názor na problematiku čtrnáctiletý Jirka, žák Základní školy Gen. Píky v Ostravě-Fifejdách.

Ne všichni se však dívají na stávku pozitivně. Rodiče jsou v takových chvílích nešťastní, jelikož musejí své děti přenechat příbuzným, nebo s nimi sami zůstat doma. Druhá varianta je v mnoha případech neuskutečnitelná z důvodu pracovních povinností. „Rodiče doma zuří, jsou naštvaní a řekli mi, že dneska do školy půjdu za každou cenu,“ přibližuje reakci svého otce a matky Jirka.

„Celkový počet zavřených škol v celém Moravskoslezském kraji se pohybuje okolo šedesáti dvou procent,“ doplnila ještě Marie Návratová.

JAN ŠIMEČEK