Panoráma, které nenechá chladným srdce žádného milovníka industriálních památek. To je Dolní oblast Vítkovic a její Vysoké pece. Areál národní kulturní památky, jemuž je často přezdíváno Ostravské Hradčany. V rámci rozsáhlého projektu Nové Vítkovice, který má přijít odhadem celkově na šedesát miliard korun, čekají tuto impozantní památku změny, které ji otevřou daleko více veřejnosti. A hlavně studentům a vědcům.

„Architekti by zde rádi viděli vysokoškolské, vědecko-výzkumné a vývojové centrum včetně kapacit pro bydlení a ubytování odborníků i studentů. Připravena je také dokumentace pro obnovu VI. energetické ústředny, což je impozantní, rovněž historicky cenný objekt, v němž se nacházejí dvě pístová dmychadla,“ uvedl při včerejším představování projektu šéf společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík.

Projekt Nové Vítkovice se ale netýká jen Ostravských Hradčan. Na celkové ploše 253 hektarů, což je zhruba osmkrát větší rozloha, než má Nová Karolina, najdou zázemí i byznysmeni z lehkého průmyslu, veřejnosti budou sloužit byty, obchody, hotely, kanceláře i veřejná sportoviště, jako například golfové hřiště.

Chybět by neměly ani muzea či galerie, což při své pondělní návštěvě moravskoslezské metropole ocenil ministr kultury Václav Jehlička. „Je to nejlépe připravený projekt, s jakým jsme se setkali v rámci celé republiky. Revitalizuje se zde vhodným způsobem velké průmyslové území tak, že z něj nevznikne jen mrtvý skanzen,“ přiblížil svůj pohled na věc Jehlička.

Právě oživení celé oblasti, přivábení lidí a propojení s Karolinou a centrem města je to, co je jedním z cílů přeměny Vítkovic. „Nechali jsme si udělat výzkum veřejného mínění a ten jasně potvrdil, že Ostravané chtějí v Dolní oblasti školství a výzkum, ale i kulturu a relaxaci, “ uvedl k tomu ještě Jan Světlík.

Zásadní pro další rozvoj regionu je projekt Nové Vítkovice i podle primátora Ostravy Petra Kajnara či hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského. „Současnému investičnímu boomu by mohly dojít síly, když bychom nemohli přicházejícím společnostem nabídnout vzdělané lidi. Projekt vědy a výzkumu v Dolní oblasti proto vidím jako velice dobrý. Zachrání se cenná památka a ještě se do dané lokality přivede život,“ přidal své stanovisko hejtman Tošenovský.

Přeměna areálu by měla začít už během prázdnin, a sice demolicí zhruba sedmdesáti budov. Mezi ně patří především staré objekty postavené načerno za minulého režimu. Klíčové změny budou podle Světlíka hotovy do roku 2015.

Nové Vítkovice zahrnují prostor od Nové Karoliny, budoucího druhého centra Ostravy, až k dopravní tepně Rudná. Dalších sto hektarů zabírá halda v Hrabůvce. Za revitalizací celé průmyslové plochy stojí hlavní měrou strojírenská skupina Vítkovice Holding. Spolupracovat na rozsáhlém projektu bude ale také Moravskoslezský kraj, město Ostrava, stát či zdejší univerzity.