Nové multifunkční hřiště v pondělí slavnostně otřevřelo Gymnázium O. Havlové a ZŠ Pokorného a ZŠ Hrdličky v Ostravě-Porubě. Podle ředitelky gymnázia Dagmar Juchelkové by sportoviště mělo motivovat mládež i dospělé k pravidelnému sportování a udržení zdravého vývoje současné populace. Dopoledne bude nový sportovní areál sloužit škole, v odpoledních hodinách pak veřejnosti. Od poloviny května se novým hřištěm pro děti může pochlubit také Ostrava-Hrabůvka.

Obě tato hřiště mají něco společného. Nejsou oblíbeným místem jen pro děti a mládež. Stávají se lákadlem pro vandaly, narkomany a mladé výrostky. „Problémem jsou obecně všechna hřiště v našem obvodu. Na samotnou stavbu hřišť jsme vynaložili nemalé finanční částky, a další musíme investovat do údržby a oprav po vandalech,“ uvedl místostarosta Ostravy-Poruby Petr Jedlička. „V současné době jednáme o zabezpečení hřišť. Měla by být hlídána kamerami s fotobuňkami a monotirována městskou policií,“ dodal.

Kdy budou hřiště vybavena kamerovým systémem přibližně za pět milionů korun, se zatím neví. Ideální dobou by podle Jedličky bylo září. Do té doby kamery ve večerních hodinách zastoupí hlídač se psem.

Maminky z Ostravy-Hrabůvky mají více než s vandalismem problémy s nevychovanými „náctiletými“ a nedostatečnou kapacitou hřiště. Od jara upozorňovaly na katastrofální stav pískovišť a atrakcí pro děti. Sepsaly petici, kterou předaly radním, a v rekordně krátkém čase dvou měsíců se dočkaly nového hřiště. Již při stavbě však došlo k poničení laviček.
„Vandalismu zcela zabránit nejde. Naší snahou ale je se o to snažit. Od oficiálního otevření okolo hřiště chodí hlídky městské policie v hodinových intervalech, a to i v noci. Od té doby jsme zaznamenali jen jednu škodu, a sice vytržené panty u vrátek,“ vysvětlil místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas. „To mohlo ale udělat i nějaké dítě, které se na nich houpalo,“ dodal. Také toto hřiště za milion a čtvrt by mělo být v budoucnu vybaveno kamerovým systémem.

Víc než kamery by však podle Barbory Pavlasové, iniciátorky petiční akce, ocenily maminky větší množství laviček. „V Hrabůvce je celkově málo laviček, a tak ty u hřiště často obsadí důchodci. Maminky si pak nemají kam sednout,“ vysvětlila. Problém pro malé děti představují „náctiletí“ návštěvníci hřiště, kteří zabírají atrakce a užívají je nevhodným způsobem a sprostě na sebe pořvávají. „I když jsem ráda, že hřiště bylo postaveno, nechodím tam. Mám pětileté dítě, pro které nejsou sprostí bezohlední puberťáci dobrým příkladem. Kapacita hřiště je stejně nedostatečná, takže děti stojí na houpačky a průlezky fronty, a někdy se k nim stejně nedostanou, protože je větší děti předběhnou. Proto v dalším jednání s panem Miklasem budeme projednávat možnost výstavby nových hřišť a jejich rozdělení pro menší a větší děti,“ uvedla Pavlasová.

V obvodu by podle návrhu mělo přibýt několik hřišť ve Výškovicích a v Zábřehu, a zůstat sto dvacet pískovišť z původních šesti set. „Jsem přesvědčen o tom, že menší počet udržovaných dětských hřišť či pískovišť je vhodnější než stovky zarostlých, rozbitých a nefunkčních celků,“ objasnil Miklas.

LUCIE LETÁČKOVÁ