Návštěvníci mohli zhlédnout každodenní chod Asociace Trigon v Ostravě-Porubě. Asociace, která se zaměřuje na realizaci projektů, které podporují začlenění zdravotně postižených lidí do běžného života, umožnila včera veřejnosti nahlédnout do jejího zázemí.

Členové asociace přichystali pro veřejnost kulturní program. Hudební skupina Trigonband zahrála lidové písně a nechyběla ani ukázka aerobiku. Na zahradě, o kterou členové pod dozorem zahradníka denně pečují, mohli zájemci ochutnat grilované makrely. Nejdůležitější místností asociace je prádelna, šicí a truhlářské dílny, ve kterých si členové Trigonu osvojují základní manuální dovednosti a připravují se na budoucí práci.
„Pracujeme zde s přírodními materiály, které používáme na tkaní koberečků. Práci u stavu zvládají muži i ženy, a to je důležité. Výrobky, které se zde vyrobí, slouží k naší prezentaci,“ popsala chod šicí dílny Eva Vozíčková. Dílna je vybavena kromě tkalcovského stavu také šicím strojem. Denně do ní dochází osm až deset lidí.
„Chodím sem dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve středu. Jsem tady od devíti zhruba do půl jedné. Nejdříve jsem filcovala. Momentálně se učím tkát a velice mě to baví,“ řekla osmapadesátiletá Libuše Dvořáčková, která dílnu navštěvuje půl roku.
„Pro handicapované lidi je práce velice důležitá. U nás v republice je nikdo nechce zaměstnávat. Snažíme se ve spolupráci s pracovním úřadem jejich pozici na trhu práce vylepšit,“ vysvětlila ředitelka asociace Olga Rosenbergerová s tím, že v Itálii je zaměstnávání handicapovaných osob samozřejmostí. V současnosti spolupracuje asociace se dvěma podobnými zahraničními organizacemi z Itálie a Francie. Dnes přivítala ve svém centru stážistku z Itálie.
Asociace pořádá také jednorázové akce. Na začátku října u příležitosti Evropských dnů handicapu proběhne workshop a abilympiáda.

LUCIE LETÁČKOVÁ


V Trigonu získal nové přátelé a práci

Jedním z těch, kteří v asociaci Trigon našli své místo v životě, je i mladík Vladko Rezý, který je lehce mentálně postižený. Chtěl rozvíjet své zájmy a někam patřit. Kvůli jeho postižení to ale byl problém. Až v Trigonu si našel kamarády a podle pracovníků s ním není žádný problém. „Naopak, Vladko je velice snaživý, pracovitý a ochotný. Chválí ho i ostatní, je manuálně zručný a šikovný,“ popsala odborná konzultantka Marta Holčáková. Souhlasí s ní i ředitelka Rosenbergerová. Podle ní je na Vladkovi vidět, jak je šťastný, když může pracovat a být užitečný. Vladko společně s kamarády z asociace pečuje o zahradu. „Starám se o záhonky. Pomáhám paní zahradnici,“ popsal svou práci Vladko. V uplynulých dnech pomáhal sbírat klestí, okopávat záhony a zalévat je. Do Trigonu dochází denně. „Jsem tady furt,“ objasnil. (let)