Hasičské stanice otevřené pro veřejnost, vstup do Hasičského muzea v Ostravě-Přívozu zdarma, kontrola požárních nástupních ploch na sídlištích, návštěvy požárních aktivistů v základních školách, vyhlášení výsledků krajské soutěže Požární ochrana očima dětí – to vše je náplň Dne požární bezpečnosti v Moravskoslezském kraji.

„Tento den vyhlašuje Česká asociace hasičských důstojníků v celé republice již od roku 2000. Pokud je to možné, symbolicky v pátek třináctého,“ informoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Cílem je soustředit do jednoho dne preventivní akce, které profesionální hasiči připravují a uskutečňují v průběhu celého roku.

V Ostravě je pro zájemce připraven bezplatný vstup do Hasičského muzea v Ostravě-Přívoze. Pro školy a veřejnost budou mít od 11 do 18 hodin otevřeno i jednotlivé hasičské stanice. Ze stanic HZS MSK nebudou letos otevřeny pro školy a veřejnost pouze dvě – v Ostravě-Porubě, která prochází rekonstrukcí, a v Bílovci, která bude „připravena“ pro veřejnost až letos v září.

Například na hasičské stanici v Novém Jičíně budou v pátek v 15 hodin vyhlášeny výsledky krajského kola literární a výtvarné soutěže Požární ochrana očima dětí, do níž se zapojily stovky dětí ze základních a mateřských škol. V Opavě se ve 13 hodin představí profesionální hasiči u budovy Slezského divadla, kde pomocí výškové techniky předvedou záchranou osob z výšky. V pátek vpodvečer se v domově důchodců ve Slavkově u Opavy uskuteční součinností cvičení profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na hasičské stanici v Karviné budou zase pro malé i velké připraveny například ukázky požárního sportu, v městech na Karvinsku a Bruntálsku budou hasiči objíždět sídliště a kontrolovat nástupní požární plochy. Špatně parkující řidiči dostanou za stěrač varující letáček.

LUCIE LETÁČKOVÁ