Třiačtyřicetiletá zubní instrumentářka Blanka Stašová z Ostravy se už dvacet let potýká s cukrovkou prvního typu. Onemocnění se projevilo i tím, že se jí zhoršil zrak. Praskají jí cévy v očním pozadí. Pokud by se neléčila, mohla by oslepnout. Proto už druhým rokem chodí na laserovou fotokoagulaci sítnice. Letos k zákroku lékaři použili nejmodernější typ laseru na území republiky.

„Bylo to rychlé a téměř bezbolestné, měla jsem pocit, že jeden impulz nahradil čtyři impulzy původního laseru,“ říká žena, která je jedním ze zhruba šedesáti pacientů ošetřených od začátku března tímto přístrojem.

Podobné zkušenosti má i šedesátiletá Anna Plochová z Bílovce. „Maminka měla cukrovku a zemřela slepá. Já s diabetem bojuji také. Vždycky jsem měla hrozný strach, abych nedopadla jako ona,“ svěřuje se žena, jejíž šestadvacet let trvající potíže s cukrovkou se projevily, stejně jako u paní Stašové, nitroočním krvácením. „Po ošetření předchozím laserem mě vodila domů dcera, bolela mne hlava, nebylo mi dobře. Nový laser přeji všem lidem, kteří ho potřebují jako já. Ošetření je mnohem lepší,“ hodnotí pacientka.

Fakultní nemocnice Ostrava získala špičkový sítnicový laser letos v březnu. „Tento přístroj nové generace používáme například při onemocnění sítnice spojeném s diabetem, při onemocnění sítnicových cév, lze jej využít také u věkem podmíněné makulární degenerace, odchlípení sítnice a jiných onemocnění sítnice,“ vysvětlil lékař oční kliky Jan Němčanský.

Dodal, že tento laser, který je schopen aplikovat impulz mnohem rychleji než původní přístroj, má spoustu výhod jak pro lékaře, tak pro pacienty. „Těm už nedělá problém během rychlého ošetření udržet pozornost, je totiž třeba dívat se stále jedním směrem, takže jsme schopni provést jedno sezení během dvou až tří minut, kompletní zákrok zhruba za deset minut. A vzhledem k tomu, že nový laser šetří nejen čas všech, jsme schopni ošetřit více lidí. Dříve to bylo deset pacientů týdně, dnes až deset denně. Je to mimo jiné dáno i výbornou přístupností k přístroji, který umožňuje například i příjezd pacienta na invalidním vozíku přímo k laseru. Výhodou je i menší poškození okolní tkáně oka a menší bolestivost. To umožňuje provést najednou kompletní ošetření,“ popsal lékař.