Vypadá to, že se město Ostrava konečně zbaví rozpadající se stavby, která měla v minulosti být pýchou komunistů. Ostravští radní vybrali ze třinácti zájemců o tento objekt. Doporučí zastupitelům, aby koncem června chátrající skelet přiklepli společnosti Red House Development. Ta nabídla nejvyšší cenu – téměř třiapadesát milionů korun. Radní přitom očekávali a bylo i podmínkou prodeje, že za rozestavěnou stavbu musí město dostat minimálně dvacet milionů korun a za pozemky šest.

„Společnost Red House Development navrhla dvě varianty, buď skelet dostaví, nebo ho zbourá a vznikne úplně nová stavba. Bude záležet na jejich rozhodnutí, které učiní poté, až prozkoumají technický stav skeletu,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD). Podle něj by tu pak měly vzniknout byty, kanceláře, obchody. Předpokládá, že nejpozději do dvou let by toto místo mělo mít novou tvář.

Přitom ještě před časem se uvažovalo o tom, že by tu vyrostlo středisko správních činností. I když město v rozpočtu částečně vyčlenilo peníze, nakonec vše ztroskotalo nejen na nich. S megalomanským plánem tehdy nesouhlasili nejen zastupitelé za ODS, kteří byli v minulém volebním období v opozici, ale také starostové městských obvodů, podle kterých by prý stavba Ostravanům úřady nepřiblížila. Částka 850 milionů korun se ukázala jako příliš vysoká.

Co vznikne na místě chátrajícího skeletu? Nový majitel buď budovu dostaví, nebo skelet zbourá a vybuduje novou stavbu. Vizualizace: Magistrát města Ostravy