Dali tak na doporučení odborníků z Raiffeisenbank, kteří měli posoudit, jak v budoucnu výhodně s Atomem naložit, a vybrali právě prodej. „Pokud s tím budou souhlasit i zastupitelé, a já věřím, že ano, pak bychom mohli prodat hotel do konce letošního roku,“ míní ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Je přesvědčen o tom, že doba výhodná pro tuto transakci se vzhledem ke konkurenci krátí. „V Ostravě se objevují stále noví a noví investoři, kteří chtějí také stavět hotely. Za dva roky už budou postaveny nebo rozestavěny, za čtyři roky se konkurence zvýší, což přinese snížení kupní ceny Atomu,“ zdůvodnil Kajnar.

Pokud pro prodej zvednou koncem června zastupitelé ruku, je pravděpodobné, že poté radní osloví poradenské firmy, popřípadě banky, aby městu některá z nich s transakcí pomohla. „Město není obchodník, neumí to tak dobře jako například bankovní ústav. Proto zadáme veřejnou zakázku,“ vysvětlil Kajnar.

Jeho náměstek pro finance Lukáš Ženatý (ODS) upřesnil, že zároveň s nemovitostmi bude město prodávat i společnost, která hotel spravuje a jejímž je Ostrava stoprocentním vlastníkem. „Celý ten proces bude složitější i kvůli tomu, že společnost Hotel Atom Ostrava si vzala půjčku od města a má také úvěr u komerčního bankovního ústavu, za který se Ostrava zaručila,“ řekl Ženatý.

Věří, že město na obchodu neprodělá. Současná odhadní cena nemovitosti je sice jen 150 milionů korun, za obchodní podíl ve společnosti Hotel Atom Ostrava by město mohlo podle odhadců chtít až patnáct milionů korun, chystají se ale nové posudky. Kajnar i Ženatý si jsou jisti, že souboj několika zájemců cenu navýší. S více než půlmiliardou však nepočítají.

Prodej musí být pro město výhodný

„Jde o to, aby prodej byl pro Ostravu výhodný, tedy aby se minimálně vrátily náklady, a zajistil se jím další rozvoj Atomu,“ konstatoval Ženatý, který by časem nejraději hotel Atom viděl jako součást některého ze světových hotelových řetězců.

Rozhodnutí města prodat Atom vítá i jeho ředitel Lubomír Bárta. „Město uvažovalo také o pronájmu hotelu, ale já vždy zdůrazňoval, že Atom by měl mít šanci být zařazen do světového hotelového řetězce, který bude dál investovat do jeho rozvoje. To by nájemce rozhodně dělat nemohl,“ uvedl Bárta. Zdůraznil, že Atom potřebuje silného investora, aby mohl v budoucnu prosperovat a konkurovat v Ostravě nově vznikajícím hotelům.

Dodal, že v současnosti se Atomu daří, je v zisku, řádně splácí úvěry, které souvisejí s jeho rekonstrukcí v roce 2004, plní povinnosti vůči dodavatelům. Míní, že prodej by se měl ale uskutečnit co nejdříve, aby zájemci neztratili trpělivost.

„Tento krok je důležitý i pro naše zaměstnance, kteří jsou naší velkou konkurenční výhodou. V Ostravě sice vyrostou nové čtyřhvězdičkové hotely, ale z praxe je známo, že se každý hotel v prvním roce svého provozu potýká s obrovskou fluktuací zaměstnanců, než se jeho vedení podaří získat kvalitní lidi a vytvořit z nich dobře fungující tým. Ten my máme. A nerad bych o něj přišel jen proto, že naši zaměstnanci nebudou mít jistotu, jak to s budoucností hotelu Atom a s jeho dalším růstem vypadá,“ podotkl Bárta.

Koupi hotelu Atom zvažoval před několika roky také majitel dalšího ostravského hotelu, Imperialu – společnost Orco Hotel Development. Z transakce však sešlo. Ani s akciovou společností Relax Centrum Ostrava, která chtěla jednat o převodu vlastnických práv Atomu, se představitelé města nedomluvili. V diskusi zastupitelů se projevily obavy, že investor nedisponuje potřebným kapitálem ani přístupem k úvěrům. Hotel Atom koupilo před čtyřmi roky město Ostrava od společnosti Vítkovice za padesát milionů korun. Následně prošel nákladnou rekonstrukcí, město se zaručilo za jeho úvěr, část peněz mu také půjčilo a přidělilo mu dotaci. Celkem do něj Ostrava vložila asi čtvrt miliardy korun.