Předprogram

hodinovka (20 km) ženy: Vítězka bostonského maratonu, Etiopanka Dire Tuneová, se v Ostravě dnes pokusí překonat světový rekord v hodinovce. tyč muži: Rus Jevgenij Lukjaněnko (vítěz prvního závodu letošní Zlaté ligy v Oslu), který je schopen atakovat hranici šesti metrů a zřejmě je jediný, kdo v současné době má na to, překonat legendárního Sergeje Bubku. Další osobností hvězdně obsazeného skoku o tyči je i Němec Tim Lobinger a rekord mítniku 571 cm, který drží společně Čech Štěpán Janáček a Rus Vadim Strogalov, by mohl padnout.

Hlavní program

výška ženy: Nejlepší výškařka světa Chorvatka Blanka Vlašičová „zatančí“ i letos v Ostravě. Zas a znovu letos atakovala světový rekord Štefky Kostadinovové. Nakonec jí odolal. Zatím. Česko bude ve výšce zastupovat už jistá olympionička Romana Dubnova.

100 m muži: Čtyřiadvacetiletý Derrick Atkins z Baham měl loni svou nejlepší sezonu a na světovém šampionátu v Japonsku zlepšil svůj osobní rekord na stovce na 9,91 vteřiny a zdolal i světového rekordmana Asafu Powella. Prohrál jenom s Tysonem Gayem. Letošní rok začal Atkins dvoustovkou v americkém Miami za 20,66 s, což je výrazně rychlejší než loni ve stejnou dobu.

100 m překážek ženy: Každý rok atakují na této trati běžkyně čas 15,65 sekundy. Letos se o to bude pokoušet Američanka Lolo Jonesová. Čerstvá halová mistryně světa z Valencie by měla být pod otevřeným nebem ještě rychlejší, než byla doposud. Spolu s ní budou na limit pro olympijské hry útočit česká jednička Lucie Škrobáková, chybět nebude ani vícebojařka z Vítkovic Denisa Ščerbová.

110 m překážek muži: Stoupající hvězda, Kubánec Dayron Robles. V současnosti na světě asi není sprinter, jenž by dokázal překonat mistra světa, Číňana Liu Šianga, který bude hlavní atletickou hvězdou Číny na olympiádě. Na paty bude Roblesovi šlapat známý Američan Terrence Trammel a snad i Čech Stanislav Sajdok.

5000 m mužů: Tariku Bekele z Etiopie je halový mistr světa v běhu na 3000 metrů ze španělské Valencie. Drží i juniorský rekord v běhu na dvě míle. O prvenství bude muset ale perně pojovat. Především s Keňany Augustinem Chogem či Isaacem Songokem.

oštěp ženy: Hlavní hvězda – česká rekordmanka Barbora Špotáková. Úřadující mistryně světa se blýskla dalším parádním výkonem na mítinku ve španělské Zaragoze, kde šestadvacetiletá závodnice pražské Dukly tu poslala své náčiní do vzdálenosti 69,15 metru a o dva metry a tři centimetry překonala vlastní český rekord.

200 m muži (Memoriál Istvána Gyulaie): Nejrychlejší sprinter planety a stříbrný z loňského mistrovství světa, Jamajčan Usain Bolt, je v Ostravě. Čerstvý světový rekordman na 100 metrů z New Yorku (9,72 s) bude dnes ale startovat na dvojnásobné trati.

800 m muži: Hvězdami osmisetmetrové trati by mohli být opavský mílař Jakub Holuša a osmnáctiletý Súdánec Abubaker Kaki, další halový mistr světa, jenž na halovém mistrovství Evropy ve Valencii zaběhl nejlepší letošní čas bez vodičů.

300 m muži: V disciplíně, která bude mít v Ostravě premiéru, se představí nejlepší čtvrtkař současnosti, mistr světa a olympijský vítěz, Američan Jeremy Wariner. Po závodech Zlaté ligy v Berlíně a Oslu, kde běžel dvě náročné čtyřstovky, už další běžet nechtěl. Organizátoři mu proto připravili kratší trať. Společně s Američanem Jeremym Warinerem se v běhu na 300 metrů představí olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle.

10 000 m ženy: Nejdelší ženská běžecká dráhová disciplína 10 kilometrů žen se v Ostravě poběží poprvé. Hvězdou závodu může být osmnáctiletá Keňanka Linet Masaiová, která je loňskou mistryní světa ve své kategorii. Bitvu svede především s osminásobnou mistryní světa na dráze i v krosu, Etiopankou Tiruneš Dibabaovou.