Na další problém týkající se náhradní výsadby v centru moravskoslezské metropole včera upozornilo zdejší sdružení Svatý Václav.

Nelíbí se mu, že za kácení bezmála pěti set dřevin v souvislosti s výstavbou Komerčního parku na Palackého ulici v Přívoze bude náhradní výsadba umístěna jinde než zpět do centrální městské části.

Odbor životního prostředí ostravského magistrátu však tvrdí, že až se v centru najde adekvátní volná plocha, stromy za stejnou cenu nechá příště vysadit přednostně tam.

Sdružení chrání zeleň

„Ekologická újma za kácení v Přívoze byla vyčíslena na 3,4 milionu korun. Sečteno s částkou vyčíslenou za kácení na pozemku budoucího bytového domu Améba v Komenského sadech, radnice se zbavila možnosti kompenzace za zhoršení životního prostředí obyvatel Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) ve výši 3,9 milionu korun,“ kritizovala nynější systém určování míst k nové výsadbě Dita Eibenová ze sdružení Svatý Václav.

Podle jejích dalších slov by bylo lepší, kdyby se náhradní výsadba nemusela provádět v rámci balíku do jedné určité lokality, ale mohla být raději rozdělena do více vhodných míst, zato v daném obvodu.

Náhradní výsadba za stromy pokácené na místě Améby totiž mířily z důvodu nedostatku vhodné plochy do obvodu Hrabová. Za nynější újmu v Přívoze se má sadit nový park v městské části Poruba.

„Sdružení Svatý Václav se ale ptá, proč nebyla částka využita raději na obnovu Komenského sadů nebo parku Milady Horákové, které volají po rekonstrukci,“ doplnila Eibenová.

Magistrát se hájí

„Obvod MOaP nemá v současné době zpracovaný projekt na umístění náhradní výsadby do Komenského sadů. Jejím umístěním do části Poruba dojde k založení nového parku dle předloženého projektu, a tím ke zvětšení parkových ploch v Ostravě. Nově vzniklý park bude ve městě, které je jako celek zatížené znečištěným ovzduším, a bude tedy plnit nezastupitelnou hygienickou funkci,“ hájil však postup magistrátu Pavel Valerián, vedoucí zdejšího odboru životního prostředí.

Dále ještě zdůraznil, že po předložení zpracovaného projektu ze strany radnice MOaP pro výsadbu do Komenského sadů bude jeho odbor přednostně ukládat náhradní výsadbu za kácení dřevin i z jiných městských obvodů právě tam. A to do celkové výše zhruba 3,4 milionu korun.

Obvod chce jednat

„Usilujeme o maximum stromů pro náš obvod, ale bohužel na výsadby takového rozsahu nám chybějí volné plochy. Do Komenského sadů už máme stromy, které tam budeme letos sadit, objednané. Ani tento park ale není nafukovací. Stejně tak park Milady Horákové potřebuje spíše opravit chodníky a trochu pročistit, než sadit nové dřeviny,“ vysvětloval pak problematiku z jiného úhlu pohledu Jiří Havlíček, místostarosta obvodu MOaP.

Závěrem doplnil, že na dané téma bude na odboru životního prostředí ostravského magistrátu ještě v pondělí jednat.